Muzyka
PŁYTA TYGODNIA JAVVA - PÍCAROS
Mianem pícaros w języku hiszpańskim oznacza się kanciarzy. Ale JAVVA nie oszukuje – wszystko tu jest żywe, prawdziwe, grane prosto z łapy i prosto z serca. Po pięciu latach od debiutu JAVVA proponuję materiał, który rozwija wątki z „Balance of Decay” – we wszystkich kierunkach.
„Nie mamy zbyt wiele czasu” – słyszymy w utworze otwierającym album. „Czas goni” – w ostatnim. Coś jest na rzeczy. Żywiołem tej płyty jest pośpiech, niecierpliwość granicząca z nerwowością.
Dobrze byłoby jednak, gdyby słuchacz miał czasu niemało, bo 'Pícaros” warto poświęcić długie godziny. To materiał, którego można słuchać za każdym razem inaczej, zagłębiając się w niego warstwa po warstwie.
JAVVA czyli:
Piotr Bukowski (gitara/syntezatory/elektronika),
Łukasz Jędrzejczak (wokal/syntezatory/elektronika),
Bartek Kapsa (perkusja/perkusjonalia),
Macio Moretti (perkusja/perkusjonalia/bas/syntezatory)
Mikołaj Zieliński (bas/wokal)
POTWORY I LUDZIE - OSTROŻNIE
Potwory i Ludzie to są trzej ludzie, z czego dwóch z warszawskiej sceny punkowej i jeden wielbiciel Elektrycznych Gitar.
Jako być może jedyni na świecie grają mieszczanin punk.
To jest raczej prosta muzyka ale i tak bywa nierówno i czasem są dziwne podziały. Piosenki są krótkie i mało męczące. Teksty są o dorastaniu w latach 90-tych i o tym co się dzieje później.
PROMETH - TOPIEL
IGO - ZOSTAŃ
Igor Walaszek prezentuje kolejny singiel z planowanej na 14 marca 2025 drugiej solowej płyty zatytułowanej „12”.
- Numer, który ostatecznie nosi tytuł „Zostań” powstał w moim studio pewnego deszczowego wieczoru. Szukałem prostego gitarowego rytmu, który mógłby z łatwością być grany nawet przez początkującego muzyka, a który nadal brzmi rasowo – opowiada Igo. – Szukałem sposobu na wyrażenie czegoś, co jest niestety powszechne, a jednocześnie bardzo, bardzo indywidualne.
Piosenka „Zostań” to opowieść o trudnościach związanych z nałogami. Ludzie, których wydaje się znamy bardzo dobrze, nagle pod ich wpływem stają się nam zupełnie obcy. W piosence momentem kulminacyjnym jest hasło „zostań”, które jest wezwaniem do dania drugiej osobie szansy i zrozumienia istoty problemu, jest wołaniem o pomoc.
IWER - HALA ODLOTÓW
IWER to muzyczne wcielenie Iwa Sadeckiego - wokalisty, kompozytora i autora tekstów mieszkającego w Gdyni. Muzycznie wspierają go Mateusz Klepacki (perkusja) oraz Michał Pacak (bas).
Muzykę, którą gra IWER można określić ogólnie jako gitarową alternatywę, muzykę rockową z lekkim sentymentem za latami 80' i 90' XX wieku z oryginalnym autorskim podejściem.
'Hala odlotów' to drugi, po 'Nauka Jazdy' singiel Iwera. Utwór uwypukla najlepsze elementy indie rocka - dynamiczne tempo, zadziorny riff i melodia wpadająca w ucho. 'Hala Odlotów' przypadnie go gustu fanom lekkiego, zwiewnego gitarowego grania w stylu Two Door Cinema Club, The Drums czy The Vaccines.
"'Hala odlotów' to odpowiedź na radykalizację społeczeństwa i niepokojącą tendencję, w myśl której ludzie bezrefleksyjnie przyjmują przekonania i populistyczne hasła, nie poddając ich głębszej analizie. Wszystko wokół musi być albo czarne, albo białe, nie ma nic pomiędzy." tak o swoim utworze mówi Iwer.
'Hala odlotów' to drugi i ostatni singiel, zapowiadający kolejną EPkę Iwera, która ukaże się na początku przyszłego roku.
MACIEJ KOWALSKI - SYNU
Maciej Kowalski to wokalista, gitarzysta, autor piosenek i tekstów. Przez lata występował w różnych krakowskich zespołach i projektach - PurpleHaze Ensemble (alternative rock/metal), Lennox Row (trip-hop/downtempo/neosoul) czy Blood Dries First (metal/math core). Od 2017 aż do dziś wokalista alt rockowego zespołu .WAVS, z którym w kwietniu 2024 roku wydał świetnie przyjętą płytę "HEAVY POP".
Na swoim koncie Maciej Kowalski ma również kilkanaście feat'ów na płytach zespołów takich jak m.in. Yenisei, Taxi Caveman. Overcolored czy Black Palm.
W tym roku Maciej Kowalski rozpoczął działalność solową singlem 'Synu', będącym epitafium dla zmarłego dokładnie rok wcześniej taty. W poruszającym tekście narratorem jest odchodzący ojciec, który swoje ostatnie myśli kieruje do żegnającego go, tytułowego syna. W warstwie muzycznej to intymna kompozycja z pogranicza indie popu, trip hopu czy alt R&B.
W piosence Macieja Kowalskiego na gitarze zagrał również znany z .WAVS Grzegorz Szot, a za jej produkcję oraz miks odpowiada Mikołaj Franczak aka Mayke.
KĘPIŃSKI KOWALONEK - SAMOTNOŚĆ
"Prosta Sprawa” to kino akcji twórców słynnej “Furiozy” i propozycja dla fanów wysokiej adrenaliny.
Do pracy nad muzyką do serialu został zaproszony Miro Kępiński – producent, performer oraz utytułowany kompozytor muzyki filmowej.
Wokalistą, który udziela się na albumie jest w znacznej większości Michał Kowalonek - tekściarz, głos rockowych i elektronicznych zespołów (Snowman, Myslovitz, Mikrobi.t), a także połowa duetu Kępiński | Kowalonek.
KIRSZENBAUM - MONTEZUMA
Kirszenbaum ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając późnego Toma Waitsa z Faulknerem, Norwida z korridą, a wczesną Rihannę z tym takim żółtym teletubisiem. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba folk”. Nikt nie wie, co miał na myśli.
Po świetnie przyjęty albumie 'Się' Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski wracają z nowymi utworami.
Utwór 'Montezuma' to drugi utwór promujący długo oczekiwaną płytę „Rave macabre”.
FRANZ EGAL - FUTURE PERFECT
Franz Egal powraca po EP-ce 'Zawsze byłem trochę emo' z utworem 'Perfect Future'.
Franz odpowiada za muzykę, tekst, a także wideo do utworu.
Jest on niezależnym artystą o którym wiemy... bardzo mało. Dream popowy klimat, osobiste teksty - tego jesteśmy pewni i liczymy, że o Franzu zrobi się niedługo głośniej.
BIBOBIT - LEK
Ich debiutancki album „Podróżnik” był autorską mieszanką jazzu, funku, rapu i muzyki
elektronicznej. Po drodze wygrali konkurs Męskie Granie Young, zagrali przed Corym Henrym, Keyonem Harroldem czy Hypnotic Brass Ensemble.
Na zaproszenie Teatru Nowego radykalnie wywrócili muzyczną stylistykę utworów Agnieszki Osieckiejprzygotowując muzykę do spektaklu pt. Stan Podgorączkowy, a następnie wydając album „Co to za czas”.
Teraz kwintet Bibobit w końcu wraca z nowym materiałem,opartym o własne kompozycje, który ukaże się w przyszłym roku, ale jeszcze w tym poznamy dwa pierwsze single!
Jednym z nich jest 'Lek'.
Płyta powstawała od pandemii. Energetyczne, funkujące utwory uzupełniają refleksyjne, poruszające
ballady. Liryczny ekshibicjonizm frontmana i autora tekstów Daniela Moszczyńskiego, prowadzi nas przez skomplikowane relacje międzyludzkie i gwarantuje silnie oddziałujące refleksje na temat pędu
życia.
DZIWNA WIOSNA - DALEKO STĄD
Los Banditieros heavy metalu wracają z nowym romantico!
Muzyką rządzą przypadki. Ania, jak wszystkie królowe rock and rolla, nie dożyła trzydziestki.
Żegnały ją całe warszawskie Pawilony. Ktoś powiedział, że to był najlepiej odstawiony pogrzeb w historii.
Ania umarła, kiedy Dawid śpiewał „Daleko stąd”w studiu. Ten numer nie był o niej. Ale w pewnymsensie się stał.
„Daleko stąd” to prawdziwa dziwno wiosenna podróż po kosmosie. A także druga i ostatnia część projektu Czekając na PLOT.TWIST!
To ostatni numer nagrany z perkusistą Łukaszem Moskalem. Zamknięcie pierwszego rozdziału w historii Dziwnej Wiosny.
Nowe otwarcie.
Nowa nadzieja.
Luke, I’m your father
DJ BRK - CUD
BRK a.k.a Barry Black czyli Bartosz Kochanek, znany do tej pory jako DJ BRK – wzięty producent muzyczny, kompozytor, raper i Dj. Jego nazwisko od lat pojawia się obok takich artystów jak Vito Bambino, Igo, Mrozu, Grubson, Jamal czy Jarecki, a to i tak dopiero wierzchołek góry artystycznych kolabów.
Przez lata szara eminencja polskiej sceny muzycznej teraz postanawia zająć naszym zdaniem należne mu miejsce, bo jak sam mówi – każda współpraca wymaga mniejszych lub większych kompromisów artystycznych, a w nim przez te lata zbierał się materiał na tyle osobisty, że nie mógłby oddać go innemu artyście. BRK szykuje kilkanaście numerów, w których po raz pierwszy może pozwolić sobie na nieograniczoną wolność artystyczną, ale aby całość była w 100% autentyczna, musiał je także sam zaśpiewać. Nowy album BRK „Barry Black” ukaże się wiosną przyszłego roku, ale zanim to nastąpi, usłyszymy jeszcze klika singli.
Jeden z nich to 'Cud'. Jak mówi BRK o utworze 'Ten numer, to osobista oda do mojej wspaniałej Córki. Jej pojawienie się na świecie całkowicie zmieniło moje życie – sposób myślenia, podejście do codzienności, po prostu wszystko. Oczywiście na lepsze. Jestem dumny, że zdecydowała się wystąpić w teledysku – Dzięki Ola! To dla mnie ogromny zaszczyt. Kocham Cię.
Zapraszam do słuchania i oglądania – mam nadzieję, że ten utwór poruszy Was tak, jak poruszyła mnie inspiracja do jego stworzenia.'
BAZGROŁKI - MIASTO NAD MORZEM
Bazgrołki to fuzja rocka psychodelicznego, indie i post-punka, bazująca na ścianie dźwięku i chwytliwych melodiach. Projekt powstał w 2020 roku w Trójmieście, gdzie ze wspólnego jamowania i bazgrolenia zrodziła się nieprzeciętna sztuka audiowizualna – rozbudowana strona muzyczna została dodatkowo urozmaicona o wizualizacje autorstwa Konrada Góreckiego, który do dziś wspiera zespół swoją twórczością w trakcie koncertów. Po dotychczasowych singlach i EPkach Bazgrołki wracają z pełnoprawnym albumem pt. „Brudnopis”, który zostanie wydany za pośrednictwem Koty Records.
Po „Dziewczynie z Seattle” i “Gonię cień” przyszedł czas na trzeci singiel - “Miasto nad morzem”. Opowiada on o uczuciu beztroski i miłości do tytułowego miejsca - miasta nad morzem. Piosenka czerpie inspirację z klasyków indie surf rocka, wzbogacając je ciepłymi tonami saksofonu. Delikatne wokale tworzą marzycielski klimat, który zabiera nas na spacer po nadmorskich uliczkach. Zapraszamy!
Premiery albumu “Brudnopis” możemy spodziewać się na przełomie stycznia i lutego 2025.