LESKI - GARDA

"Bardzo często myślałam, żeby pójść na druty."

KATEGORIA: Kultura

Czytamy wspomnienia tych, których miało wśród nas już nie być. Dla których przygotowano zupełnie inny scenariusz. A mimo wszystko go zmieniły. Przetrwały: sprytem, szczęściem, losem, wiarą. Doczekały nowych dni. Zdobyły się również na odwagę mówienia, wspominania. Po co to zrobiły? Aby pamięć z historią znowu mogły podać sobie ręce. Aby znów mogły iść jedną ścieżką, przy której będziemy stać i przyglądać się przywoływanym obrazom, modląc się jednocześnie, aby już nigdy nie powróciły. - tak pisze Sylwia Chutnik we wstępie do książki "Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu".

Jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce? Jak potoczyły się dalsze losy polskich więźniarek Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Workuty, Fordonu? Czy zagoiła się ich pamięć o tamtych traumatycznych wydarzeniach?  

„Przetrwałam” to piętnaście intymnych historii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA – największego w Polsce zbioru biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Punktem wyjścia był projekt Karty „Kobiety wobec totalitaryzmu” zrealizowany metodą oral history w2003 roku.

Jedną z bohaterek książki jest urodzona w Poznaniu w 1923 roku Genowefa Olejniczak, z domu Daliszewska. W czerwcu 1940 roku została aresztowana przez gestapo i skazana na pobyt w obozie karnym Schönholz, pracowała przymusowo w fabryce zbrojeniowej wBerlinie-Borsigwalde. Za bojkotowanie pracy została skierowana do więzienia przy berlińskim Alexanderplatz, a następnie w lipcu 1941 roku do KL Ravensbrück. Wyszła z obozu w trakcie ewakuacji w tzw. marszu śmierci w kwietniu 1945 roku. Wróciła do Poznania.

Zapraszamy na dyskusję wokół książki, która odbędzie się  7 grudnia o godz. 18:00 w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Spotkanie z Marią Buko i Katarzyną Madoń-Mitzner, współautorkami książki „Przetrwałam” poprowadzi dr Katarzyna Florczyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK