MUZAMAN - BĘDĘ TAŃCZYĆ

18. Światowy Dzień Walki z Rakiem

KATEGORIA: Poznań

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w ciągu 30-stu lat (tj. 1980-2010) liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce podwoiła się. W 2015 r. rozpoznano ponad 163 tys. nowych zachorowań oraz ponad 100 tys. zgonów. Tym samym nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia przyczynę zgonów, odpowiadającą za 27% zgonów Polaków i 24% zgonów Polek. Zgodnie z prognozami do 2035 roku liczba nowych zachorowań osiągnie ponad 200 tys., a zgonów prawie 134 tys. – tym samym nowotwory złośliwe mogą stać się pierwszą przyczyną zgonów Polaków. To bardzo niepokojące prognozy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że 10% z tych zachorowań przypada na Wielkopolan.

W tej sytuacji istotnym filarem walki z rakiem staje się profilaktyka pierwotna i wtórna. Istnieją niezbite dowody na to, że nowotworom złośliwym można zapobiegać. Na podstawie prowadzonych od ponad 50 lat badań nad rakiem oceniono, że 80-90% zachorowań na nowotwory złośliwe w populacjach zachodnich można przypisać czynnikom środowiskowym rozumianym szeroko jako nawyki żywieniowe i zachowania społeczno-kulturowe. Już w 19997 roku Komisja Ekspertów UE stworzyła Europejski Kodeks Walki z Rakiem – zbiór prostych zaleceń stanowiących połączenie profilaktyki pierwotnej i wtórnej, których przestrzeganie stanowić ma „panaceum” na raka.

Wielkopolskie Centrum Onkologii od ponad 20 lat prowadzi działania, których celem jest budowanie świadomości onkologicznej oraz kształtowanie motywacji, wiedzy i umiejętności społeczeństwa w zakresie wpływu zdrowego stylu życia na zapobieganie chorobom nowotworowym. W odpowiedzi na apel Polskiej Unii Onkologii, w sobotę 3 lutego br. już po raz 18 Wielkopolskie Centrum Onkologii włączy się w akcję Dnia Drzwi Otwartych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Zwracamy się do mediów z uprzejmą prośbą o pomoc w upowszechnieniu informacji o w/w akcji. Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest APEL PUO i całego środowiska onkologów polskich o wspólne ponad podziałami i ponadresortowe intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju - równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulat
 ów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

3 lutego 2018 r. w Wielkopolskim Centrum Onkologii będzie można wykonać profilaktyczne badania (piersi, skóry, szyjki macicy, głowy i szyi). Odbędzie się także wystawa zdjęć z kalendarzy przygotowanych przez Wielkopolskie Centrum Onkologii oraz „Maraton filmowy” - emisja filmów dedykowanych profilaktyce nowotworów w tym piersi, jądra,prostaty, skóry, głowy i szyi, jelita grubego. Zorganizowane zostaną także pogadanki na tematy profilaktyki, wczesnego rozpoznawania, możliwości skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania, a także problemów
związanych z terapią i życiem po leczeniu

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK