SUEDE - WE ARE THE PIGS

Nie rób siary. Daj oddychać!

KATEGORIA: Poznań

Ruszyła miejska kampania antysmogowa  Nie rób siary. Daj oddychać!, której celemjest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie powietrza. Akcja ma charakter edukacyjny. Ma uświadomić poznaniakom, jakim zagrożeniem jest smog oraz jak temu zjawisku zapobiegać.

Kampania to kolejny krok w walce ze smogiem. Na rzecz poprawy jakości powietrza Miasto Poznań działa już od wielu lat.  Aby zmniejszyć ruch samochodowy w centrum, Miasto Poznań uruchamia parkingi Park&Ride, gdzie każdy posiadający bilet komunikacji miejskiej może bezpłatnie zostawić auto.  W aglomeracji poznańskiej rozbudowywana jesttakże kolejowa siatka połączeń. Korzystając z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej można używać łączonego biletu BUS-TRAMWAJ-KOLEJ. Miasto realizuje program KAWKA BIS (będący kontynuacją wcześniejszego programu KAWKA), w ramach którego w kolejnych lokalizacjach mieszkańcy otrzymują dofinansowanie do zmiany starego
kotła grzewczego na nowy, np. gazowy czy elektryczny lub podłączenie do ogrzewania systemowego. W samym 2018 roku zostanie wymienionych ponad 500 pieców, co spowoduje, że miasto sprowadzi blisko 50 wagonów węgla mniej. W ramach tzw. małej uchwały antysmogowej, w przypadku występowania smogu, mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską (na razie nie było jednak konieczności jej uruchomienia). Termomodernizowane są budynki szkół i urzędów administracji publicznej. Wśród programów realizowanych przez miasto są też inne akcje, takie jak "Trzymaj ciepło" (pomagająca poznaniakom w oszczędzania energii cieplnej i efektywnym ocieplaniu budynków) czy "Eco-driving" (bezpłatne szkolenia dla kierowców), publikowanych jest wiele materiałów, programów i audycji edukacyjnych. Stan powietrza poznaniacy mogą kontrolować na bieżąco, dzięki stronie internetowej i aplikacji "Atmosfera dla Poznania", stworzonej przez specjalistów Wydziału Ochrony Środowiska UMP. W temacie zwalczania smogu aktywnie działa też Ekopatrol Straży Miejskiej.

Akcja zaczęła się już w poniedziałek 15 października 2018 r., kiedy w godzinach wieczornych na kilkunastu budynkach w Poznaniu
wyświetlono informacje na temat skutków, które wywołuje smog (są wśród nich takie choroby, jak astma czy nadciśnienie). Ku zaskoczeniu mieszkańców, oprócz symptomów wywoływanych przez zanieczyszczone powietrze pod ściennymi ekranami unosił się sztucznie wytworzony dym imitujący smogową mgłę.
 
W środę rano przy Moście Teatralnym, ul. Półwiejskiej,Starym Rynku i Placu Wolności rozdano poznaniakom tysiące sadzonek bluszczu,
zapakowanych w woreczek z logotypem „Czysty Poznań bez smogu”. Roślina ma przypominać, że zieleń w domu, ogrodzie czy parku to dodatkowe naturalne płuca dla naszego otoczenia. Razem z sadzonką rozdawano ulotki „Nie rób siary. Dajoddychać!”, w której mieszkańcy mogli przeczytać o skutkach i przyczynach smogu oraz dowiedzieć się, co można zrobić, by polepszyć jakość powietrza w Poznaniu i okolicach.
 
W najbliższych dniach na przystankach pojawią się plakaty informujące o skutkach i utrudnieniach, które wywołuje smog. Kampania skierowana jest także dla najmłodszych. Dzieci otrzymają zaproszenie do konkursu plastycznego (jego wyniki poznamy na początku grudnia). W mediach społecznościowych Urzędu Miasta publikowane będą informacje o sposobach walki ze smogiem, jego negatywnych skutkach dla ludzi, zwierząt, roślin, a nawet budynków. Równolegle działać będzie strona internetowa www.czystypoznan.pl. Sprawdzić tam można m.in., która dzielnica w Poznaniu robi największą siarę (ma najbardziej zanieczyszczone powietrze).

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK