THE BLACK KEYS - TIGHTEN UP

Fundacja Alivia uruchamia darmowy przejazd do szpitali dla pacjentów onkologicznych

KATEGORIA: Poznań

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-19 wywróciła życie do góry nogami niejednemu człowiekowi. Liczne obostrzenia i restrykcje dotykają praktycznie każdego z nas. O ile większość – zwłaszcza osób młodych – bardziej obawia się nadciągającego kryzysu gospodarczego, jest mnóstwo osób, które boją się o własne życie. Taki strach odczuwają ludzie z chorobami nowotworowymi, u których ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest znacznie większe niż w przypadku osób zdrowych. Epidemia już na samym początku zasiała wiele pytań – co z leczeniem onkologicznym? Czy będą prowadzone terapie? Czy uda się dostać do specjalisty?

W wielu szpitalach, zgodnie z zaleceniami NFZ, leczenie jest ograniczane do minimum – wyjaśnia Magdalena Sulikowska, specjalistka ds. relacji zewnętrznych Fundacji Alivia. – Dotyczy to np. wizyt kontrolnych, np. w poradniach raka piersi lub odwoływania badań diagnostycznych (tomografii, rezonansu magnetycznego, skanu PET), kluczowych dla pacjentów – nie tylko by potwierdzić chorobę, ale także by ocenić skuteczność prowadzonego leczenia. Jeśli chodzi o chemio- i radioterapię, to placówki starają się przyjmować pacjentów bez zmian. 

Sama obecność choroby nowotworowej już obniża odporność organizmu. Zmniejsza się ona jeszcze bardziej w przypadku osób w trakcie chemio-, radio- lub immunoterapii. Leczenie onkologiczne odbywa się w szpitalu – o ile o sterylność w placówce dba personel medyczny, to w życiu codziennym osoby chorujące na raka są w dużej mierze skazane na odpowiedzialność ludzi, z którymi mają do czynienia. Dlatego istotne jest, by każdy przestrzegał zasad higieny i stosował się do wytycznych zalecanych przez władze publiczne. Pacjenci onkologiczni muszą być przy tym jeszcze bardziej ostrożni. Nie powinni m.in. przemieszczać się środkami masowej komunikacji, z których część z nich wcześniej korzystała, dojeżdżając na terapie. Z tego powodu Fundacja Alivia uruchomiła darmowy i bezpieczny przejazd do ośrodków leczenia w ramach akcji ONKOTAXI. 

Każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni – dodaje Magdalena Sulikowska. – Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie https://www.alivia.org.pl/onkotaxi lub zadzwonić pod numer 22 100 51 60. 

Z pomocy mogą skorzystać pacjenci z całej Polski. W ramach akcji można także zamówić transport leków z apteki. Fundacja Alivia wspiera jednak nie tylko osoby z chorobami nowotworowymi – pomaga także szpitalom. Organizuje zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup m.in. środków ochronnych i dezynfekujących dla najbardziej potrzebujących oddziałów onkologicznych. 

Takie działania podejmowane przez różne organizacje, jak i wszelakie akcje społeczne podnoszą morale ludzi i budzą nadzieję na lepsze jutro. Jej w szczególności powinny trzymać się osoby chorujące na raka, które niestety znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza od strony psychologicznej. 

Sam fakt bycia pacjentem onkologicznym jest już źródłem wzmożonego stresu, a dodatkowo obecna sytuacja epidemiologiczna, a wraz z nią utrudniony kontakt ze szpitalami i lekarzami, potęgują w chorym poczucie zagrożenia i niepewności - wyjaśnia Magdalena Sulikowska. – Tutaj istotną rolę mogą odegrać właśnie członkowie rodziny chorującej osoby. Poprzez wspierające rozmowy mogą oni wpływać na obniżenie poczucia lęku u chorego. Można także rozważyć skorzystanie z pomocy psychologów. Obecnie wiele ośrodków świadczy taką pomoc w formie zdalnej. Dostępny jest m.in. ogólnopolski Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123. 

Pomoc psychologiczną świadczą m.in. miasto, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz Wielkopolska Szkoła Psychoterapii Gestalt. 

Dagmara Kendzior

fot. Deposit Photos

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK