QUEENS OF THE STONE AGE - NO ONE KNOWS

Pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Przyrodniczego wesprą WSSE w badaniach nad koronawirusem

KATEGORIA: Studia

Uczelnia podjęła taką decyzję po kontakcie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, która wskazała że obecnie największą potrzebą są dodatkowe zasoby kadrowe - Jako uczelnia wyższa możemy i powinniśmy wpisać się w te działania i podjąć wyzwanie, jakie narzuciła nam aktualna rzeczywistość – mówi prof. UPP dr hab. Joanna Zeyland, koordynatorka działań UPP wspierających zwalczanie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. – Z oczywistych względów, nie na wszystkie potrzeby jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale z pewnością możemy wesprzeć instytucje zaangażowane w wykrywanie wirusa SARS-CoV-2 oraz te, które są bezpośrednio zaangażowane w walkę z patogenem i leczenie pacjentów.

Chęć pomocy zgłosiła grupa pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy wezmą udział w wolontariacie na rzecz wykrywania wirusa w WSSE. W projekcie biorą udział pracownicy i doktoranci posiadający odpowiednie kwalifikacje. Pierwsze osoby podejmą pracę już dzisiaj. 

- Jest to praca wymagająca pełnej koncentracji, obciążająca zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, tym bardziej doceniam i jestem poruszona, jak wiele osób zgłosiło chęć niesienia bezinteresownej pomocy - dodaje prof. Joanna Zeyland.

W pracach laboratoryjnych oraz biurowych będzie uczestniczyło ponad dwudziestu ochotników reprezentujących różne specjalności: mikrobiologów, biotechnologów, biologów, genetyków, chemików, technologów żywności. Będą to naukowcy zajmujący się rozmaitymi dyscyplinami i specjalizacjami: naukami weterynaryjnymi, farmaceutycznymi oraz leśnymi.

Zespoły naukowców Uniwersytetu podjęły się również realizacji nowych tematów badawczych. Dotyczą one badań bezpośrednio zmierzających do poznania skali rozprzestrzeniania, mechanizmów i skutków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze Instytutu Zoologii podejmują się ogólniejszych problemów epidemiologicznych, a naukowcy Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska szukają uwarunkowań środowiskowych rozwoju pandemii. 

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK