REBEKA - STARS

W kwarantannę filmem dokumentalnym - podpowiadamy jakie pozycje warto obejrzeć

KATEGORIA: Kultura

Obecny czas to nie tylko możliwość nadrobienia zaległości książkowych, ale także filmowo-serialowych. Wczoraj pisaliśmy o fabule, dziś z kolei czas na filmy dokumentalne.

Aktualnie na fali popularności znajduje się serial „Król tygrysów” śledzący życie ekscentrycznego hodowcy dzikich kotów o pseudonimie Joe Exotic. Ośmioodcinkowa produkcja ukazuje funkcjonowanie parku z dzikimi kotami, ale co ciekawsze zachowanie jego właściciela prowadzące do wyroku skazującego go na karę dwudziestu dwóch lat pozbawienia wolności. Historia opowiedziana jest z wielu perspektyw – samego Joe, ale także jego wrogów, partnerów i pracowników. Hodowla dzikich kotów to lukratywny, acz wątpliwy moralnie biznes. W USA w niewoli żyje 5 000 – 10 000 tygrysów, natomiast na wolności pozostało ich jedynie niecałe 4 000. 
 
Kilka ciekawych pozycji mogą znaleźć dla siebie także fani sportu. Jedną z nich jest „Formuła 1 – Jazda o życie”. Program ten relacjonuje od kuchni funkcjonowanie kierowców Formuły 1 i ich zespołów. Nie brakuje tam osobistych wypowiedzi, a kamera stara się być przy bohaterach nawet w trudnych momentach. 

Produkcją podchodzącą do sportu zawodowego z całkiem innej perspektywy jest film „Ikar” ukazujący jak wielkim problemem jest stosowanie dopingu w sporcie na poziomie olimpijskim. Reżyser tego dokumentu na własnej skórze stosuje niedozwolone środki by dowiedzieć się czy pomogą one mu osiągnąć lepsze wyniki w kolarstwie. Proces ten nadzoruje Grigorij Rodczenkow – rosyjski naukowiec znajdujący się na „czarnej liście” Kremla. Ten niezwykły dokument z 2017 roku wygrał m.in. Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.  

Także fani piłki nożnej mogą znaleźć wiele interesujących produkcji – „Wspaniały dzień” opowiadający o wygranych przez Francuzów Mistrzostwach Świata w 1998 roku, „Chape na zawsze” o odbudowie brazylijskiej drużyny Chapecoense po katastrofie lotniczej w której zginęło 19 jej zawodników, „Alexis Viera: Historia przetrwania” o urugwajskim piłkarzu, który w skutek postrzelenia stracił czucie w obu nogach, „Droga na futbolowy szczyt” czyli dziewięcioodcinkowy serial opowiadający historię przełomowych momentów piłki nożnej. Dla bardziej stęsknionych za futbolem znajdzie się serial „Sunderland aż po grób” o angielskim zespole zmagającym się z problemami natury sportowej i finansowej, czy „Pierwszy zespół: Juventus” o perypetiach Starej Damy na najwyższym piłkarskim poziomie. 

Kolejnym godnym polecenia zdobywcą Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny jest „Amerykańska fabryka” z 2019 roku. Film opowiada o sytuacji amerykańskich i chińskich pracowników w fabryce Fuyao – jednego z największych producentów szyb samochodowych. Fabryka została ponownie uruchomiona przez chińskiego miliardera w 2016 w Ohio po tym jak w 2008 roku General Motors ją zamknęło. Obraz ten genialnie pokazuje jak różnice kulturowe wpłynęły na funkcjonowanie zakładu w którym pracowali zarówno Amerykanie jak i Chińczycy. Kamera umożliwia nam zapoznanie się z tym jak osoby decyzyjne w firmie przeciwdziałały utworzeniu się związków zawodowych, jak wygląda praca fizycznego pracownika w tak wielkim przedsiębiorstwie, ale też jak w Chinach świętuje się kolejny produktywny rok w fabryce. 

„Czarno-biała historia Rachel Dolezal” to dokument poruszający bardzo kontrowersyjny problem jakim jest kategoryzowanie ludzi stosując pojęcie rasy. Dolezal to aktywistka znana w USA z tego, że urodziła się jako córka białych rodziców, a na przestrzeni swojego życia zaczęła identyfikować i podawać się za Afroamerykankę. W filmie możemy zapoznać się z opinią samej Dolezal, ale także jej syna, rodzeństwa i innych czarnoskórych aktywistów na temat zachowania tytułowej bohaterki. 

Bardzo wartościowym i godnym polecenia jest krótki dokument o tytule „Numbered”. Jest to swoista lekcja historii. W filmie tym możemy posłuchać relacji osób, które przeżyły uwięzienie w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Wypowiadają się one na temat znaczenia numerów, które wytatuowano im na przedramionach. Myślę, że jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich interesujących się II Wojną Światową, ale nie tylko. Innymi produkcjami nawiązującymi do tego okresu w historii są „Nazistowskie obozy koncentracyjne”, „Droga Hitlera do władzy”, „Hitler’s circle of evil”, „Księgowy Auschwitz” czy „Ivan Groźny z Treblinki”

Karolina Szeleś

fot. Deposit Photos

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK