ZUCHY - NA JEDNEJ FALI

Trwają pracę nad nową koncepcją miejskiej architektury

KATEGORIA: Poznań

Co kryje się pod enigmatycznie brzmiącą nazwą „studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”? Dokument określa zasady rozwoju miejskiej architektury i stanowi podstawę dla kolejnych, bardziej szczegółowych opracowań, czyli miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wskazuje co i gdzie może powstać, a także, co i w jakiej formie powinno zostać zachowane dla przyszłych pokoleń.

Obowiązujące aktualnie Studium zostało uchwalone w 2014 r. i według miejskich planistów wymaga dostosowania do współczesnych realiów. 

- W ostatnich latach Poznań rozwija się coraz szybciej. Zmieniają się uwarunkowania społeczne, gospodarcze, prawne. Inne są też oczekiwania mieszkańców i inwestorów, dlatego ważne jest, żeby Studium było aktualne. Wymaga to od nas zdefiniowania na nowo kierunków rozwoju zagospodarowania miasta
 - wyjaśnia Adam Derc z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. 

Dokument stanowi przede wszystkim informację dla inwestorów. Określa zasady zabudowy działek, wyznacza tereny przeznaczone pod zieleń, układ ulic oraz zasady zachowania zabytków. W środę Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji pozytywnie zaopiniowała propozycję przystąpienia do sporządzenia Studium, jego szczegółowe zapisy poznamy jednak dopiero za dwa lata.  

- Ewentualna uchwała Rady Miasta dopiero inicjuje cały proces prac nad studium. Rozstrzygnięcia będą zapadały dopiero po przejściu całej procedury, w której kilka razy będziemy stosować szereg konsultacji społecznych
 - zapowiada radny Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji. Ten finalny projekt zostanie poddany pod głosowanie Rady Miasta dopiero za dwa lata. W założeniach będziemy trzymać się ustanowienia dużej ilości klinów zieleni. Będziemy starali się lepiej chronić tereny zielone na obszarach mieszkaniowych, gdzie czasami skala studium nie pozwalała zatroszczyć się o mniejsze przestrzenie, które są ważne dla lokalnej społeczności.   

Obowiązujące Studium zostało uchwalone w 2014 r. Poprzednie: w 2008 r. i 1999 r.    

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK