Dzień Teatru Publicznego

KATEGORIA: Kultura

Od 2015 roku w maju obchodzimy Dzień Teatru Publicznego, w ramach którego polskie instytucje teatralne włączają się w akcję „Bilet do teatru za grosze”. Dzisiaj to teatry potrzebują naszej pomocy. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zdecydował, że budżet akcji zostanie w całości przeznaczony na interwencyjne wsparcie teatrów. Aby, jak co roku, mogli na tym zyskać i widzowie, teatry organizują internetowe spektakle, otwierają wirtualne archiwa i zapraszają do teatralnych zabaw.

I tak Teatr Nowy w każdy dzień weekendu prezentuje nagranie jednego ze swoich repertuarowych spektakli. Wczoraj mogliśmy zobaczyć „Obwód głowy” w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Przed nami „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa, nad którym reżyserką opiekę trzyma Izabella Cywińska oraz monodram muzyczny Anny Mierzwy „Kalina®”, za reżyserię której odpowiada Agata Bizuk.

Teatr Polski zaprasza do wirtualnej zabawy dla najmłodszych zatytułowanej „Teatranki w sieci”. W niedzielę o 11:00 dzieciaki z rodzicami będą mogły włączyć się w opowieść o kolorach, inspirowaną spektaklem „Ojczyzna” według sztuki Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Justyny Sobczyk. Potrzebne będą: kartka papieru, płyta CD, taśma klejąca, latarka, bibuła i nożyczki.

Teatr Ósmego Dnia przedłuża świętowanie do 20 maja. To właśnie wtedy o godzinie 20:00 zespół teatru zaprezentuje nowe wykonanie spektaklu „Do władzy Wielkiej i Sprawiedliwej”. To teatralny eksperyment, do którego scenariusz powstał na bazie informacji prasowych o rosnącej liczbie anonimów i książki Barbary Engelking, która odnalazła donosy pisane przez Polaków do Gestapo.

Polski Teatr Tańca zaprasza w sobotę na kolejną odsłonę cyklu „Rozmównica”, która tym razem będzie poświęcona obecności ruchu, gestu i tańca w różnych odmianach widowiska teatralnego. Do rozmowy zostali zaproszeni: Henryk Konwiński, Paweł Szkotak, Tomasz Wygoda i Wojtek Ziemilski. Każdy z nich reprezentuje inny gatunek teatru i zawód, a ich wypowiedzi złożą się w opowieść o metodach pracy z ruchem.

Na finał Dnia Teatru Publicznego Teatr Wielki udostępni na platformie vod operę "Anhelli" Dariusza Przybylskiego  na podstawie poematu Juliusza Słowackiego. Spektakl porusza temat odpowiedzialności człowieka wobec przyrody, a idea zero waste przyświecała twórcom już podczas produkcji – scenografia została stworzona z przyniesionych przez widzów przedmiotów. Spektakl dostępny bedzie na portalu vod.teatrwielki.pl.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK