SBB - MEMENTO Z BANALNYM TRYPTYKIEM

Żydowskie świadectwo historii Poznania

KATEGORIA: Poznań

Każdego lata kąpią się w nim tysiące Poznaniaków. Dla wielu geneza jeziora Rusałka stanowiła mało znaną kartę wojennej historii miasta. Obiekt powstawał przez 16 miesięcy od maja 1941 roku. Do wykopania zbiornika naziści zmusili Żydów osadzonych w niemieckich obozach pracy przymusowej na terenie Poznania. Do utwardzania dna wykorzystywano macewy, po likwidowanej synagodze i cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej. 

Przez niektórych historia tej tragedii została zapomniana, część mieszkańców kojarzyła ją jako jedną z miejskich legend. Jednak dowody zbrodni nie zniknęły i mimo upływu lat sporadycznie są odsłaniane przez susze. Kiedy stan wody opada, oczom przechodniów ukazują się fragmenty płyt nagrobnych. Aby pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń nie zniknęła, Poznaniacy spontanicznie zostawiają kwiaty i palą znicze w umownym miejscu na zachodnim brzegu jeziora. Niestety, przez lata nie udało się ustawić tablicy przypominającego o tamtych wydarzeniach. Wkrótce ma się to zmienić. Stowarzyszenie Łazęga Poznańska i Stowarzyszenie Mieszkańców Abisynia zbierają środki na ustawienie tablicy informacyjno - edukacyjnej, która przybliży historię powstania jeziora oraz ofiar rozstrzelań w Lasku Golęcińskim. Projekt został zaakceptowany przez Radę Osiedla Sołacz, Plastyka Miejskiego oraz Zakład Lasów Poznańskich.   

Organizatorzy akcji chcieliby nadać jej charakter społecznej inicjatywy mieszkańców. Aby to zrobić zrezygnowali z możliwości ubiegania się o grant z wydziału kultury, zamiast tego starają się zebrać pieniądze za pomocą prowadzonej zbiórki. 

fot. Łazęga Poznańska        

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK