ŁONA X KONIECZNY X KRUPA - KOCYK

NOC NAUKOWCÓW 2021

KATEGORIA: Studia

Projekt konsorcjum poznańskich uczelni i ośrodków naukowych otrzymał dofinansowanie w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Największa impreza popularyzująca naukę w Wielkopolsce – Noc Naukowców – odbędzie się 24 września 2021 r. 
 

„SOS dla Ziemi! W nauce nadzieja, czyli naukowcy biją na alarm i pokazują jak ratować Planetę!" – pod takim hasłem odbędzie się w ostatni piątek września br. jubileuszowa, piętnasta Noc Naukowców w Poznaniu. Projekt przygotowany przez konsorcjum poznańskich uczelni i ośrodków naukowych został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów Komisji Europejskiej - zdobył 14,5 pkt na 15 możliwych. Konkurencja była spora, bo w tym roku złożono o 40% więcej projektów niż w 2020 roku. Komisja  Europejska doceniła  dobrze zaplanowane działania, zróżnicowaną i komplementarną tematykę, spójną strukturę zarządzania i elastyczność projektu poznańskiego konsorcjum oraz dotychczasowe doświadczenie organizatorów. 

Podczas Nocy Naukowców 2021 nasi badacze zademonstrują, jak nauka i naukowcy mogą uratować Planetę. Realizując program NN pokażą, że sytuacja klimatyczna Ziemi jest bardzo trudna, ale właśnie w nauce jest nadzieja na uratowanie jej. Ma to sprawić, że młodzi ludzie spojrzą na naukę jako źródło siły, możliwości i nadziei na przyszłość. Każdy z nich będzie chciał stać się bohaterem ratującym Planetę. Podczas imprezy pokażemy jak każda z dziedzin nauki (nauki techniczne, humanistyczne, przyrodnicze, nauki o zdrowiu) może być źródłem nadziei i ratunku. Tematyka programu wskazuje też na znaczenie Europejskiego Zielonego Ładu dla Europy i jej obywateli. Będzie można przekonać się, jak codziennie żyć ekologicznie, jak powinno wyglądać idealne miasto przyszłości, przyjrzeć się roślinom, które żywią świat, nauczyć się dbać o ekosystem, dowiedzieć się jak znajomość drzew ratuje życie, poznać technologie przyjazne środowisku. Przede wszystkim - przekonać się, że naukowcy to zwyczajni ludzie, a ich praca jest naprawdę fascynująca.  Zadbamy o to, aby program był nie tylko edukacyjny, ale także interesujący dla młodych ludzi.
 
W skład konsorcjum organizującego Noc Naukowców w Poznaniu wchodzą: Politechnika Poznańska jako koordynator, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Fizyki Molekularnej PAN i Instytut Genetyki Człowieka PAN.
Pierwsza Noc Naukowców w Poznaniu odbyła się w 2006 roku z udziałem 10 tysięcy osób. Z roku na rok wzrasta ilość osób odwiedzających imprezę. Corocznie bije ona rekordy Unii Europejskiej jeśli chodzi o ilość odwiedzających. Przychodzą zarówno całe rodziny, jak i grupy szkolne, niektóre z oddalonych miejscowości Wielkopolski. W 2012 roku było to 50 tysięcy uczestników, a w 2019 roku – 75 tysięcy.
W 2020 roku impreza po raz pierwszy w całości odbyła się online pod hasłem „Będziemy razem, ale w inny sposób". Studio na żywo oraz filmy z doświadczeniami, wykładami i prezentacjami zgromadziły bardzo dużą publiczność – w dzień eventu 27 listopada 2020 roku materiały na stronie internetowej obejrzało ok.15.000 osób.  Dzięki przeniesieniu wydarzenia do internetu jeszcze więcej osób miała możliwość uczestniczyć w imprezie z dowolnego miejsca na Ziemi. Materiały nadal dostępne san a stronie internetowej http://www.poznan.nocnaukowcow.pl/ i służą nauczycielom oraz uczniom.   

Poznańska Noc Naukowców nadal elastycznie dostosowuje się do zmieniających się warunków. Także w tym roku w dużej części przeniesie się  w tryb online.

Zapraszamy 24 września 2021 roku.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK