DAMIAN SIKORSKI PROJEKT - MALUJĘ

W Poznaniu działa Zespół Postcovidowy!

KATEGORIA: Poznań

Rusza program wsparcia dla kobiet - Zespół postcovidowy!

Warsztaty oraz pomoc psychologiczna, prawna i medyczna dla kobiet uwzględniająca skutki pandemii Covid-19 w odniesieniu do wzrostu skali przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć prowadzona będzie przez Fundację Akceptacja do końca tego roku.

Nałożenie się problemów, jakich doświadczają kobiety po przejściu choroby wywoływanej przez koronawirusa, potęgują i pogłębiają negatywne doznania, jakich doświadczają w związku z sytuacjami przemocowymi i dyskryminacyjnymi. 

W międzynarodowej literaturze naukowej pojawia się termin "zespołu postcovidowego" (ang. post-COVID-19 syndrome) i 'długiego COVIDa" (long COVID-19 infection) jako komplikacji po zachorowaniu na COVID-19 i obejmujących różnorodne objawy z układu
sercowo-naczyniowego, oddechowego, nerwowego, skóry i mięśni. Nie wiadomo, dlaczego powrót do zdrowia niektórych osób jest przedłużony, ale wymienia się paręnaście czynników, takich jak zmniejszona odpowiedź układu immunologicznego, reinfekcja, przewlekłe reakcje zapalne, autoimmunologiczne. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ pandemii oraz przechorowania wirusa SARS-CoV2 wywołującego COVID-19 na zdrowie psychiczne, szczególnie u pacjentek cierpiących statystycznie częściej na zaburzenia depresyjne i lękowe.

Podczas warsztatu będziemy starać się zdefiniować reakcje stresowe, lękowe i inne towarzyszące zaburzeniom somatycznym (takim jak COVID-19) i wskażemy sposoby w jakich można sobie z nimi radzić lub gdzie i kiedy szukać pomocy, medycznej bądź psychologicznej. Prowadząc nasze działania cały czas widzimy potęgujący się strach związany z wirusem SARS-CoV2, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy pojawiły się sygnały, że pojawiła się w Polsce kolejna, o wiele groźniejsza mutacja wirusa. Jednocześnie widzimy brak jakichkolwiek rozwiązań pomocowych. Skutki przejścia choroby covidowej lub zagrożenia tą chorobą (kwarantanna, wystąpienie choroby w rodzinie, w pracy) są pomijane; mimo, że chorowało już 1,5 miliona Polaków - podkreślają przedstawiciele fundacji.

Działania skierowane są do kobiet z Poznania i obejmują wsparcie indywidualne w postaci wsparcia psychologicznego, prawnego i medycznego. Dyżury telefoniczne, jak i stacjonarne pełnić będzie również osoba, która może wesprzeć wiedzą w zakresie wsparcia pomocy społecznej, może wyjaśnić gdzie się udać i pomóc w skompletowaniu listy potrzebnych dokumentów czy informacji. W trakcie trwania projektu odbywać się będą warsztaty otwarte i jeśli uczestniczki wyrażą potrzebę budować będziemy kobiece grupy wsparcia.

W ramach akcji będzie również możliwość zapewnienia transportu medycznego ambulansem z zespołem medycznym na pokładzie. 

Więcej informacji na http://akceptacja.org/

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK