MYSLOVITZ - DŁUGOŚĆ DŹWIĘKU SAMOTNOŚCI

Zmarł prof. Tadeusz Zgółka

KATEGORIA: Studia

26 kwietnia 2021 r. zmarł  prof. dr hab. Tadeusz Zgółka - wybitny językoznawca i wykładowca na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM,  pierwszy dziekan Wydziału Neofilologii UAM, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z prof. Zgółką współpracowaliśmy przez wiele lat na naszej antenie. Rozpoczęliśmy od spotkań w ramach Studenckiego Patrolu, gdzie słuchacze mogli zadawać pytania związane z dylematami językowymi. Później na naszej antenie pojawił się cykl Pogotowie Językowe, w którym rolę eksperta pełnił Pan Profesor. Odszedł z naszej społeczności człowiek  o niesamowitej wiedzy i niezwykłej kulturze. Dziękujemy za wszystko, Panie Profesorze.

- To były wyjątkowe spotkania – pełne humoru i ciekawych rozmów o języku polskim. Pan Profesor był najlepszym przykładem na to, że językiem należy się bawić, a nie się go bać. Prof. Zgółka potrafił w wyjątkowy sposób opowiadać o języku polskim – zawsze rzeczowo tłumacząc różne dziwne twory funkcjonujące w naszym języku, nierzadko z humorem wyjaśniając np. etymologię wybranych słów. Nigdy nie bał się neologizmów – z zaciekawieniem obserwował rozwój języka, szczególnie wśród młodych ludzi. Pomimo że nosił zaszczytne tytuły naukowe, był bardzo skromnym człowiekiem. Dla mnie absolutnie wyjątkową osobą, z którą miałam zaszczyt i przyjemność współpracować przez wiele lat na różnych płaszczyznach – wspomina Sylwia Synowiec, twórczyni Pogotowia Językowego, Szefowa Działu Informacji w latach 2013-2014. - Wierzę, że Pan Profesor odszedł spełniony, choć zdecydowanie za wcześnie...

Rodzinie i przyjaciołom Pana Profesora składamy najszczersze kondolencje.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK