Krótkie metraże wśród zieleni Cytadeli

KATEGORIA: Kultura

Olena Piotrowska relacjonuje drugą edycję Festiwalu Krótkich Form Filmowych BAZA.

  Dwa tygodnie temu miałam przyjemność wziąć udział w drugiej edycji Festiwalu Filmów Krótkometrażowych BAZA, który odbył się w dniach 5-07.05.2023 w przestrzeniach Sceny Wspólnej. Podczas tego trzydniowego święta krótkich metraży na srebrnym ekranie mogliśmy zobaczyć cztery pokazy filmów konkursowych i uczestniczyć w dyskusjach z ich twórcami. Festiwal powstał z nieustannej chęci oglądania filmów, a w szczególności tych eksperymentalnych, artystycznych, dokumentalnych, odkrywczych, świeżych i odważnych. Spektrum tematów było bardzo szerokie. Na ekranie mogliśmy zobaczyć wiele filmów z gatunku kina społecznie-użytecznego. Podczas pierwszego pokazu konkursowego, wraz z moim redakcyjnym kolegą Jonaszem Weinkaufem, obejrzeliśmy siedem filmów. Jednakże w pamięć najbardziej zapadły mi dwa tytuły.
     „Streetworker” w reżyserii Damiana Piaseckiego to poruszający dokument, który przybliża widzom rzeczywistość osób w kryzysie bezdomności. Główny bohater filmu Hubert pomaga osobom bezdomnym nie tylko materialnie, ale również psychicznie i mentalnie. Pomaga im uwierzyć w siebie i pielęgnować nadzieję na lepsze jutro. Film jest swojego rodzaju przypomnieniem o tym, jak bardzo ważne jest pomaganie osobom potrzebującym - zapewnianie pomocy mentalnej, ale również dawanie im nadziei na lepsze jutro.
     „Duma” w reżyserii Marty Marianny Kubiak to film zrealizowany w ramach projektu „Pogłos miasta”. Produkcja przyjmuje formę eseju filmowego opowiadającego o Panu Jerzym, który każdego dnia dokarmia gołębie na Placu Orła Białego w Szczecinie. Jest to dokument eksperymentalny, który pokazuje przez kilka minut, jak prozaiczna czynność może przerodzić się w swego rodzaju hobby, czy też po prostu miłość do zwierząt. Podczas oglądania można zaobserwować, jak Pan Jerzy opowiada przechodniom spacerującym w parku o „swoich” gołębiach z pasją i zaangażowaniem. Zna każdy detal dotyczący karmienia, czy godzin w jakich musi przychodzić, żeby zająć się swoimi towarzyszami.  Oba filmy przykuły moją uwagę, ponieważ na swój sposób dotykają one tematyki samotności.
     Na Festiwalu poza pokazami filmów konkursowych, można było uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących m.in. w koncercie „Mykola Lebed”. W sobotę festiwal rozpoczął się poranną rozgrzewką oraz warsztatami z radykalnej empatii i zabawy. Natomiast w niedzielę można było wybrać się wraz z przewodnikiem na spacer i oprowadzanie po wybranych rzeźbach zrealizowanych w parku Cytadela w ramach Poznańskich Spotkań Rzeźbiarskich w latach 1968-1971. Druga edycja Festiwalu Filmowego BAZA zachwyciła nie tylko szerokim spektrum tematów społecznych poruszanych w produkcjach filmowych, ale również bogatym programem wydarzeń towarzyszących. 

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK