ETHNO PORT POZNAŃ 2023

KATEGORIA: Poznań

Rozpoczynamy odliczanie do ETHNO PORT POZNAŃ, wielkiego święta różnorodności, które odbędzie się po raz 16. W programie: 14 koncertów zespołów z wielu zakątków świata, prezentujących różne kultury i tradycje, a także warsztaty, spotkania, akcje społeczne i kiermasz. Trzy dni, najkrótsze noce w roku, początek lata – ten czas w Poznaniu wypełni muzyka, którą wspólnie będziemy celebrować wolność. Zapraszamy do Centrum Kultury ZAMEK i do pobliskiego Parku im. A. Mickiewicza.

Premierowo na ETHNO PORT
W programie dwie premiery – koncert polsko-ukraińskiego, uformowanego przez CK ZAMEK, młodzieżowego Chóru Skovoroda, któremu patronuje najsłynniejszy ukraiński poetai filozof – Hryhorij Skovoroda. Chórem przewodzi Volodymyr Andrushchak, utalentowany piosenkarz, genialny aktor i dyrygent, obecnie aktor wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. Muzykę do repertuaru chóru skomponował Maciej Rychły – muzyk, psycholog, współzałożyciel Kwartetu Jorgi, twórca muzyki do filmów, spektakli oraz programów radiowych. Premierowy występ Chóru Skovoroda otworzy muzyczny program Ethno Portu, w piątek 23 czerwca o g. 17 w Sali Wielkiej.

Premierowy koncert Common Routes, projektu który powstał dzięki wsparciu Kreatywnej Europy, to wydarzenie na które czekamy od dawna. Projekt zainicjowany przez francuskie wydawnictwo Accords Croisés wraz z Le 360 Paris Music Factory ma na celu wspieranie rozwoju kariery, ale też mobilności artystek i artystów europejskich ze szczególnym uwzględnieniem migrantek i migrantów, którzy często wbrew woli zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę. W ramach projektu 15 osób wspólnie pracowało nad nowym materiałem w ramach rezydencji artystycznych, także w Centrum Kultury ZAMEK. Trzonem Common Routes jest trio OlivierKikteff, Antoine Girard i Aïda Nosrat. Do projektu dołączą także znane z poprzednich edycji festiwalu: Malwina Paszek (Polska, Poznań) oraz Nasta Niakrasawa (pochodząca z Białorusi).

Trzy dni i niekończące się wieczory
Najkrótsze noce w roku wypełni muzyka z różnych zakątków świata, czerpiąca z lokalnych tradycji i muzycznych korzeni. Po premierowym koncercie Chóru Skovoroda, na Dziedzińcu Zamkowym wystąpią: kurdyjski pieśniarz i instrumentalista RUSAN FILIZTEK z zespołem (Turcja/Francja), folkowo-punkowi BOHEMIANBETYARS z Węgier (Sounds of Europe) nikomu nie pozwolą zwolnić tempa w tańcu, a na koniec wieczoru ukołyszą nasprzedstawiciele Pigmejów Aka, reprezentujący prastarą kulturę mieszkańców lasów deszczowych NDIMA (KongoBrazaville).

Ethnoportowa sobota to aż 5 koncertów. Upłynie nam ona wraz z południowokoreańskimi zespołami łączącymi jazz z tradycją: SINNOI oraz CELLOGAYAGEUM (we współpracy z Jarasum Jazz Festival) orazrodzinną grupą ZENE’T PANON z wyspy Reunion. Afrokaraibska grupa CONJUNTO PAPA UPA z Holandii (Sounds of Europe) to eksplozja rytmu, zaś w muzyce STELIOS PETRAKIS QUARTET (Grecja) stapia się starożytne dziedzictwo europejskie, tradycyjna wyspiarska kultura i bliskowschodni świat arabski.

W niedzielę program muzyczny otworzy koncert w Parku im. A. Mickiewicza – ukraińskie trio US ORCHESTRA zapewni ogromną porcję energii płynącej z muzyki ludowej. Wybrzmią premiera Common Routes, a po niej polski zespół KOSY, czyli cztery intrygujące kobiece głosy połączone w pieśniach z regionu Dolnego Śląska. Trio BALAKLAVA BLUES (Ukraina/Kanada) swoją mieszanką współczesnych i tradycyjnych brzmieńnikogo nie pozostawi obojętnym na muzyczną energię zapraszającą do tańca. MARIA MAZZOTTA Trio z Włoch (Sounds of Europe –Kreatywna Europa) lirycznie zakończą tegoroczną edycję Ethno Port Poznań.

Nie tylko muzyka
Program wydarzeń towarzyszących powstał przy współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat, z którym wspólnie zostanie zrealizowany
projekt „Promigracyjne sojusze”. W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty prowadzone przez gości festiwalu, projekcje filmowe, spotkania wokół ważnych tematów społecznych, a także aktywności dla najmłodszych. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa „TU / MY – SĄSIADKI” w Holu Wielkim. To seria portretów ukraińskich kobiet, które uciekając przed okrucieństwem wojny, rozpoczęły nowe życie w Poznaniu. W odszukiwaniu siebie na nowo pomogła im sesja zdjęciowa, która była częścią projektu „Jak się TU odnaleźć" zorganizowanego pod koniec 2022 roku przez Fundację AITWAR. Portrety wykonał Bartłomiej Śnierzyński. W trakcie festiwalowych dni będzie można skorzystać z kiermaszu z rękodziełem i oryginalnymi wyrobami. To wszystko w sercu Poznania, w trakcie trzech magicznych dni, które wprowadzą nas w wakacyjny nastrój naznaczony nową refleksją o świecie – że lepszy świat jest możliwy, a w tym, w którym żyjemy dziś, mamy siebie nawzajem.
 

PROGRAM KONCERTÓW ETHNO PORT POZNAŃ 2023

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK