THE XX - I DARE YOU

„Północ-Południe: Światłonoc”

KATEGORIA: Kultura

Šarlota powraca do rodzinnego domu i chce rozwiązać zagadkę swojej rodziny. Czemu jest nazywana wiedźmą ? I co wspólnego z tym ma jej matka? Powrót oznacza także zmierzenie się ponownie z trudnymi emocjami i traumą. Kobieta była bita w dzieciństwie przez własną rodzicielkę. Była również świadkiem nieszczęśliwego wypadku nad urwiskiem, w wyniku, którego jej siostra Tamara zginęła. Šarlota znów stanie nad tym samym urwiskiem, ale już jako dorosła osoba chcąca zmierzyć się z demonami przeszłości.

  Kobiety, które interesowały się ziołami, były blisko natury i miały wiedzę z zakresu działania określonej fazy księżyca na organizm człowieka, były nazywane wiedźmami. Ludzie posądzali je o uczestnictwo w sabatach, jak i konszachtach z samym diabłem. Taka kobieta była prześladowana i zabijana. Był to też sposób na pozbywanie się kobiet, które w jakiś sposób się naraziły. Wystarczyło, że oskarżono ją o czary, by ukarać ją cudzymi rękami.

  Mieszkańcy nie są zadowoleni z powrotu Šarloty, a to właśnie z powodu kierowanych w jej stronę podejrzeń o stosowanie czarów. Prosto w twarz nazywają ją wiedźmą i na każdym kroku wytykają palcami.
Mała słowacka społeczność, do której wraca Šarlota wierzy w magię i wiedźmy. Obchodzi też zwyczaje takie jak wielkanocną tradycję „oblievačka”, czy też Noc Świętojańską. Miejsce to jest bardzo patriarchalne, a słowa z Biblii o tym, że żona i dzieci powinny być posłuszne, są brane bardzo dosłownie. Niedziela w kościele jest czasem, gdy kobiety i dzieci chowają pod ładnymi ubraniami swoje blizny.

  Główne bohaterki to dwie kobiety: Šarlota, która jest wiedźmą ze względu na swoje pochodzenie, gdyż jej rodzina według miejscowej ludności jest przeklęta oraz Mira - ona też nazywana jest wiedźmą ze względu na to, że nie boi się mówić tego, co myśli. Mówi o swojej wolności, o decydowaniu o posiadaniu lub nieposiadaniu dzieci. Wyraża wprost, że brak męskości w kimś, kto bije żonę i dzieci. Dochodzi nawet do próby gwałtu, który miał uciszyć Mirę. 

  Są one oskarżane o bycie wiedźmami, również dlatego, że gdy dwójka dzieci ucieka ze swojego przemocowego domu, to właśnie Mira i Šarlota podejrzewane są o ich uprowadzenie. Każdy ślad, każdy najmniejszy znak, czy zdjęcie, interpretowane jest na niekorzyść dziewcząt. Wszystko po to, aby udowodnić im winę i wymierzyć karę.

  W tej małej miejscowości mąż może bić żonę i „brać żonę”, kiedy chce i jak chce. Przy czym jednocześnie usprawiedliwia swoje zachowanie wyższym dobrem. W tym przypadku jest to zabicie wiedźmy, która rzuca klątwę na wszystkich. Tylko zabicie jej da upust niewyrażonej agresji, jak i będzie to szansa, by zaistnieć jako bohater, który ochronił całą społeczność przed złem.

  Film daje nam do zrozumienia, jak można drugiego człowieka stłamsić, upokorzyć, a to wszystko w imię zabobonów i lokalnych wierzeń. Pokazuje do czego prowadzi ślepa wiara i do czego zdolny jest człowiek, gdy widzi nieuzasadnione zagrożenie w kimś innym.
Wiedźma - kobieta parająca się magią i rzucająca uroki, czy też wolnomyślicielka, kobieta żyjąca tak jak chce, eksplorująca swoją wolność i nie dająca się podporządkować innym.

Którą wiedźmą jesteś Ty?
Patrycja Wawer
 
 
 
 
 

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK