MAŁPA - PAZNOKCIE

„Oddaj krew – uratuj życie” czyli akcja na dworcu w Poznaniu

KATEGORIA: Poznań

Na dworcu autobusowym na stanowisku nr 5 we wtorki i w piątki od godziny 8 do godziny 14 będzie można oddać krew w krwiobusie. Cykliczna akcja będzie trwała cały rok.

Nie każdy może pomóc

Na miejscu będzie dostępny lekarz, który najpierw przeprowadzi odpowiednie badania. Na stronie RCKiK można przeczytać o tym, kto nie może oddać krwi (https://krwiodawcy.org/dyskwalifikacje). Nie ma wielu  przeciwwskazań.  Krew mogą oddawać osoby między 18 a 65 rokiem życia.

W poznańskiej akcji kluczowe jest także miejsce. Nie bez powodu krwiobus stanie na dworcu autobusowym. 

Obecnie największe zapotrzebowanie na krew dotyczy grupy O Rh- oraz A Rh-. Każda grupa krwi jest jednak potrzebna do badań. Trwająca zima nie ułatwia sprawy. Na drodze pojawia się znacznie więcej wypadków. Krew jest potrzebna dla rannych. Ludzie też coraz częściej chorują, w tym regularni dawcy. Każda osoba w takiej akcji jest niezwykle ważna dla innych potrzebujących.

W dniu poprzedzającym badanie zaleca się jedzenie lekkostrawnych posiłków oraz unikanie palenia papierosów czy picia alkoholu. Należy także pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. 

Nowa akcja

Jak informuje Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych wydarzenie jest zaplanowane na 2024 rok i jeśli przez cały ten czas będą chętni, to będzie ono kontynuowane w następnych latach.

  – Naszym zadaniem jako ZKZL jest zapewnienie schronienia, dachu nad głową Poznaniakom, ale też nie chcemy się zamykać tylko w    takich ramach, dlatego staramy się pomagać również w inny sposób. Razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa    możemy utworzyć cykliczne wydarzenie.

Do akcji przyłączają się ludzie w różnym wieku. Są to zarówno osoby starsze, które od wielu lat cyklicznie uczestniczą w tego rodzaju wydarzeniach, a także studenci, osoby młode.

Honorowy krwiodawca? To się opłaca

Na stronie RCKiK (https://www.rckik.poznan.pl/uprawnienia) wymienione są prawa zapewniane honorowym dawcom krwi:

– ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych,
– zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
– zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do najbliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.)
– 2 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy/szkole/uczelni: w dniu oddania i kolejnym kalendarzowym   
– legitymacja  Honorowego Dawcy Krwi - zgodnie z Obwieszczeniem MZ z 19.06.2019 wydawana wyłącznie w wersji plastikowej, legitymacje papierowe były wydawane do wyczerpania zapasów. Każda osoba, która chce otrzymać taką legitymację, zgłasza ten fakt w momencie rejestracji; legitymacja zostanie przygotowana i przesłana poczta na adres korespondencyjny.

Natalia Grudzień

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK