Ruszyło głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025

KATEGORIA: Poznań

Poznań

1. Zadbaj o rozwój swojego fyrtla. Ruszyło głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025. W tegorocznej edycji mieszkańcy mogą wybrać  5 spośród 170 projektów. Swój głos można oddać w punktach stacjonarnych lub przez stronę PB025, potwierdzając swoją tożsamość czterema ostatnimi cyframi numeru PESEL oraz smsem. Głosowanie potrwa do 28 października, a wyniki zostaną ogłoszone pod koniec listopada.
2. Wyciągnij swoją pomocną dłoń. Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy, którzy będą wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej. Największej pomocy potrzebują seniorzy, rodziny wielodzietne i osoby żyjące w biedzie. W Polsce poszukiwane jest ponad 2700 wolontariuszy, w tym ok. 160 w Wielkopolsce. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa z powodu powodzi, która dotknęła tysiące ludzi, którzy wciąż potrzebują pomocy.
3. Wielki krok dla naszego zdrowia. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu jako pierwszy w Wielkopolsce przeprowadził ablację migotania przedsionków metodą elektroporacji. Nowa technologia jest bardziej selektywna niż tradycyjne metody, ponieważ zmniejsza ryzyko uszkodzeń tkanek serca. Szpital planuje kolejne takie zabiegi.

Edukacja

1. Poznaj lepiej swoje prawa. Jutro w Collegium Rubrum odbędzie się wykład byłego sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, profesora Allana Rosasa. Omówi on role TSUE w Unii Europejskiej oraz przybliży współczesne wyzwania prawa europejskiego. Wydarzenie jest częścią programu „Akademicki Poznań” oraz serii „Wykładów imienia Profesora Krzysztofa Skubiszewskiego”, organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji UAM.
2. Rok akademicki oficjalnie można uznać za rozpoczęty, więc setki, a nawet tysiące studentów w stolicy wielkopolski zaczynają studia na swoich wymarzonych kierunkach. Osoby spoza Poznania, często obcokrajowcy co roku poszukują miejsc w akademikach. Zwiększamy standard domów studenckich, mówi prorektorka do spraw studenckich i kształcenia Politechniki Poznańskiej, profesor Agnieszka Misztal. Ceny za wynajem mieszkań wzrastają, podkreślał we wczorajszym wydaniu Magazynu Reporterów Patryk Gąsior z Warszawskiego Instytutu Bankowości. Więcej w tym temacie możecie posłuchać w ostatnim wydaniu Magazynu Reporterów Radia Afera. Znajdziecie go na platformie YT

Sport

1. Piłkarze mają pod nogami niestabilny grunt. Zawodnicy Lecha Poznań znów skarżą się na zły stan murawy na Enea Stadionie. Kapitan zespołu podkreśla, że trudno jest grać na takiej nawierzchni i jest ona niebezpieczna dla zdrowia. Problemy z murawą trwają od 2010 roku, a w ciągu 14 lat nawierzchnię wymieniano już 22 razy. Po raz ostatni miało to miejsce w czerwcu. Z powodu braku wolnych terminów klub nie planuje na razie kolejnej wymiany, która kosztowałaby nawet 800 tysięcy złotych.

Kultura

1. Wspominamy ważnych poznaniaków. W ten czwartek w Pałacu Działyńskich odbędzie się wernisaż wystawy Przeciw szarzyźnie życia – Heliodor Święcicki. Był to pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu oraz chirurg. W dzień jego 170 rocznicy urodzin, jego skomplikowany życiorys przybliżą nam aktorzy Teatru Nowego.
2. Kameralne rozmowy o pięknie sztuki. Trwa cykl spotkań literacki pod tytułem  ,,Bliżej”, pozwalający nam zagłębić się w świat pisarzy. W wydarzeniu biorą udział liczni artyści tacy jak Łukasz Barys, nagrodzony Paszportem Polityki, czy Anna Matysiak. Wydarzenia odbywają się w Projekt Fifna na Jeżycach.

Serwis przygotowała Weronika Mrowińska.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK