PAULINA PRZYBYSZ - DEFINICJE

50-lecie ZPiT "ŁANY"

KATEGORIA: Kultura

Jubileusz 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „ŁANY”
23 listopada 2024 roku w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się dwa uroczyste koncerty z okazji Jubileuszu 50-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicza. Jest to grupa reprezentacyjna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu promująca folklor oraz ludowe tradycje zarówno na terenie całej polski jak i za granicami naszego kraju. Przez pięć dekad ugruntowała ona swoją pozycję i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych amatorskich zespołów ludowych w kraju.
 
Historia, która trwa…
Zespół Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicz a powstał w 1974 roku z inicjatywy rektora prof. dr hab. Jerzego Zwolińskiego na
ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu (dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy). Początkowo była to niewielka grupa miłośników wielkopolskiego folkloru, lecz dzięki zaangażowaniu i pasji szybko zaczęła się rozwijać. Przełomowym momentem było objęcie kierownictwa przez Wiesława Kaszubkiewicza w 1977 roku. Dzięki niemu zespół zyskał nowy, dynamiczny charakter, autorskie choreografie oraz obecną nazwę – ŁANY. Pod jego kierownictwem z małej grupy tanecznej powstał zespół mający w repertuarze wszystkie tańce narodowe, tańce różnych regionów Polski oraz widowiska takie jak „Kupała”, „Wyżynek” czy „Dożynki”. Z myślą o przyszłości stworzył również dziecięcy zespół „Łaniki”, którego wychowankowie często kontynuują przygodę z tańcem w „Łanach”. Po jego odejściu rozwój zespołu kontynuował Zenon Musiał, który kierował nim aż do kwietnia 2022 roku. Obecnie to stanowisko obejmuje Andrzej Tarnowski, który pełni również funkcje choreografa, kierownikiem organizacyjnym jest Krzysztof Dzierżewski, a o muzyczną i taneczną formę dba kadra w składzie: Juliano Jarenczuk, Karolina Kozioł-Budka oraz Aleksandra Wrotyńska.
Repertuar prezentowany przez zespół  to bogaty przekrój pieśni i tańców z 15regionów Polski, takich jak Wielkopolska, Kaszuby, Kurpie, Rzeszów, Lublin czy Podhale. Ważne miejsce zajmują również polskie tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek, które zespół wykonuje z wyjątkową energią i precyzją.
Dodatkowo, ŁANY mogą pochwalić się spektaklami tematycznymi, jak Noc Kupały, inspirowana tradycjami świętojańskimi, Obrzęd Dożynkowy czy program prezentujący XX-lecie międzywojenne. Każdy występ to starannie dopracowane widowisko. Mimo iż to zespół amatorski, członkowie poświęcają na próby ponad sześć godzin tygodniowo. Dodatkowo często biorą udział w weekendowych obozach treningowych. To dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu każdy z występów odznacza się wysokim poziomem artystycznym.
 
Złoty Jubileusz
Pierwszy koncert „rodzinny” o godz. 11.00 przeznaczony jest dla wszystkich miłośników folkloru, osób zaprzyjaźnionych oraz dla rodzin i znajomych członków zespołu. Drugi koncert o 17.00 dostał miano „galowego” i będą w nim uczestniczyć zaproszeni goście w tym reprezentanci lokalnych władz, instruktorzy związani z folklorem z całej Polski czy reprezentanci międzynarodowych organizacji kulturalnych, takich jak CIOFF. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Na scenie zaprezentują się obecni członkowie zespołu, jak również byli tancerze, którzy specjalnie z okazji jubileuszu wrócili do grupy,  by zaprezentować się na scenie i uhonorować czas, który spędzili w szeregach tej społeczności. Będziemy mogli również oglądać gościnnie „Łaniki” - najmłodszą reprezentacje tancerzy ludowych. Oba koncerty składają się z dwóch części rozdzielonych krótką przerwą. Początek koncertu skupi się na tańcach wywodzących się z naszego rodzimego regionu Wielkopolski, który jest szczególnie bliski tancerzom. Zaprezentowana będzie m. in. Wielkopolska Zachodnia, Szamotuły czy Biskupizna.  Tańce wielkopolskie wyróżniają się strojami i dodatkami oraz szczególną dostojnością charakterystyczną dla tego regionu. Tancerze przedstawią również choreografie taneczne i przyśpiewki pochodzące z innych regionów polski. Całość zostanie zwieńczona tańcami narodowymi. Pojawi się m. in. polonez, mazur, kujawiak z oberkiem czy wszystkim dobrze znany krakowiak, który został finałowym tańcem zamykającym całe widowisko.
Szczególnym momentem będzie też uhonorowanie długoletnich członków zespołu, którzy postanowili oficjalnie się pożegnać. Dla wielu z nich będzie to jeden z najważniejszych koncertów, bowiem ta uroczystość stanie się dla nich zwieńczeniem ich osób przygody i działalności w zespole.
 
Przygoda na całe życie
Oprócz działalności artystycznej, ŁANY to także misja edukacyjna. Grupa inspiruje młode pokolenia do pielęgnowania ludowych tradycji oraz sprawnie łączy środowiska akademickie i artystyczne. Jest to również wizytówka naszej polskiej kultury i dziedzictwa kulturowego, którą tancerze promują nie tylko na regionalnych scenach, ale również za granicami kraju. Przez pół wieku swojej działalności zespół w celu promocji polskiego folkloru  przemierzył ponad 80 000kilometrów, co odpowiada dwukrotnemu okrążeniu Ziemi. Dumnie reprezentował Polskę w Europie, Afryce, Azji, obu Amerykach i wielu innych zakątkach globu. Każdy taki występ był nie tylko niesamowitą przygodą dla tancerzy ale również okazją do nawiązania więzi międzynarodowej poprzez sztukę i kulturę. Zespół Pieśni i Tańca ŁANY to społeczność, do której przez 50 lat istnienia należało w sumie ponad 2000 osób. Obecny skład to ponad 100 członków. Są to zarówno studenci i absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego jak i osoby z innych poznańskich uczelni, a nawet osoby niezwiązane z żadną uczelnią.
By zostać członkiem nie trzeba być studentem, a jedynym warunkiem jest pełnoletność oraz dobre wyczucie rytmu. Co roku w październiku odbywają się audycje na których zespół rekrutuje nowe osoby.
To nie tylko grupa artystyczna, ale także miejsce, które łączy ludzi o wspólnej pasji do folkloru. Jak wspominają członkowie zespołu, przygoda z tą pasją zazwyczaj zaczyna się niewinnie, a później staje się główną częścią ich życia. Jest to miejsce rozwijania swoich umiejętności oraz przeżywania niesamowitych przygód i tworzenia wspomnień na całe życie. Wiele przyjaźni nawiązanych w tej grupie trwa przez lata, a dowodem na to, że folklor nie tylko łączy na scenie, ale również w życiu prywatnym jest fakt, że w trakcie swojej historii, ŁANY połączyły węzłem małżeńskim aż 75 par. Dzięki przyjaznej atmosferze zespół buduje wokół siebie grupę przyjaciół i miłośników, którzy nawet po odejściu z aktualnego składu wspominają ten czas z wielkim sentymentem.
 
Najbliższy koncert
Dla wszystkich osób zainteresowanych działalnością ZPiT ŁANY, którym nie udało się zdobyć biletów na Złoty Jubileusz mamy dobrą wiadomość. Już w kolejny weekend, po raz kolejny będzie okazja obejrzeć grupę na żywo. Zespół wystąpi na Jarmarku Świątecznym na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
 
autorka: Kinga Skrobańska

Źródła:
Oficjalna strona zespołu: https://sparrow.up.poznan.pl/lany/ 
Facebook: https://www.facebook.com/ZPiT.LANY.POZ?locale=pl_PL

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK