KORTEZ - HEJ WY

„Nowy rok, nowa ja”

KATEGORIA: Poznań

Nowy rok, nowa ja

W ubiegłą środę powitaliśmy Nowy Rok. Dla wielu z nas to nie tylko moment refleksji nad upływającym czasem, ale również moment do wyznaczania celów na przyszłość.
Z raportu „Postanowienia noworoczne Polaków” opracowanego przez SW Research na zlecenie Benefit Systems wynika, że na przełomie lat 2024 i 2025 postanowienia noworoczne planuje podjąć połowa Polaków, jednak jedynie 21% z nich ma już jasno sprecyzowane cele.
 
Zdrowie na lata, nie tylko na 2025 rok

Co roku postanowienia noworoczne Polaków najczęściej dotyczą kwestii zdrowia.  Z raportu wynika, że 47% osób chciałoby bardziej zadbać o swoje zdrowie fizyczne, 37% planuje rozpocząć lub zwiększyć aktywności fizyczną, a 29% chce zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jak sami możemy zaobserwować, na początku stycznia siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie, wydłużają się również kolejki do fizjoterapeutów, dietetyków czy lekarzy. To tylko potwierdza przytoczone wyżej wyniki. Dla wielu osób są to jednak cele, które powracają z roku na rok. Niestety co czwarty Polak przyznaje, że w mijającym roku nie udało mu się w pełni zrealizować noworocznych postanowieńa 12% otwarcie deklaruje, że ich próby zakończyły się całkowitym niepowodzeniem.
 
Więcej jakościowego czasu

Według zeszłorocznych badań przeprowadzonych przez Ariadnę na temat postanowień noworocznych w minionym roku oprócz poprawy kondycji fizycznej i zdrowia, które również wtedy plasowały się na szczycie wyborów, respondenci planowali więcej czytać, wygospodarować sobie więcej czasu dla siebie, bardziej skupić się na swoim hobby, spędzać więcej czasu z rodziną czy na przykład zmienić pracę.
 
Finanse w nowym roku

Rok 2025 może być również wyzwaniem w zarządzaniu finansami, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia. Z badania „Noworoczne plany finansowe Polaków” przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że inflacja, stopy procentowe i sytuacja na rynku pracy to główne źródła niepokoju dla aż 74% respondentów. Największy pesymizm panuje wśród osób starszych, zwłaszcza w grupie wiekowej 65+.
W sferze finansowej Polacy w 2025 chcą więcej oszczędzać i lepiej zarządzać budżetem domowym. Co czwarty Polak zamierza bardziej kontrolować swoje wydatki. Oprócz bieżącego oszczędzania, ankietowani jako kluczowe cele wskazali również budowę poduszki finansowej (31%), oraz zrealizowanie planów o wymarzonych wakacjach (28%). Prawie trzy czwarte dorosłych Polaków deklaruje, że nie ma żadnych zaległych zobowiązań finansowych takich jak kredyty czy pożyczki. Jednak 11% respondentów takowe posiada i planuje spłacić je w całości w 2025 roku, natomiast 15% ma niespłacone długi i zamierza uregulować je częściowo w nadchodzącym roku.
 
Realistyczne podejście

Podsumowując, rozpoczęcie Nowego Roku to dla wielu osób czas wyznaczania celów na przyszłość, zarówno w zakresie zdrowia, życia osobistego czy finansów. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, realizacja tych postanowień bywa trudna. Kluczowym elementem do realizacji postanowień noworocznych jest realistyczne podejście do tego co planujemy. Często nasze cele są zbyt ambitne lub chcielibyśmy wprowadzić wiele zmian na raz, bywa to bardzo trudne i szybko prowadzi do frustracji oraz zniechęcenia. Budowanie nowych i trwałych nawyków wymaga skupienia się na małych krokach, które dopiero z czasem przynoszą nam oczekiwane efekty. Dzięki takiemu podejściu mamy szansę na skuteczne realizowanie swoich postanowień noworocznych bez uczucia presji i przytłoczenia. Pamiętajmy jednak, że nie musimy podążać za słynnym stwierdzeniem: „nowy rok, nowa ja”. Trzeba przyznać, że dla wielu osób środek zimy nie sprzyja w podejmowaniu wielkich zmian życiowych, dlatego bądźmy dla siebie wyrozumiali.
 
Kinga Skrobańska

Źródła: Biuro Prasowe Benefit Systems, PolsatNews, PanelAriadna, Miesięcznik finansowy BANK, BIG InfoMonitor, Digital University

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK