Mniej samochodów, a smogu przybywa

KATEGORIA: Poznań

Od kilkunastu dni poznańskie ulicy świecą pustkami. Wielu z nas pracuje w domu, a co za tym idzie, schowaliśmy auta do garażu. Mimo mniejszej ilości spalin miejskie powietrze pozostawia (delikatnie mówiąc) wiele do życzenia. W piątek Poznań znalazł się na szóstym miejscu niechlubnej listy najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Od czwartku stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują poziom pyłu PM10 i PM2.5 na przekraczający dopuszczalne normy.

 Wiceprzewodnicząca komisji ochrony środowiska i Gospodarki Komunalnej, radna Sara Szynkowska vel Sęk zwraca uwagę, że wszystkiemu winne jest palenie śmieci oraz architektura, która uniemożliwia dobrą wentylację – Oczywiście, że wpływ spalin samochodowych też ma znaczenie, natomiast dzisiaj mamy dobry przykład, że to jednak piece mają największy udział w jakości powietrza.  

Jak wszystko w ostatnich dniach, tak i zanieczyszczenie powietrza łączy się rosprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Smog negatywnie wpływa na nasz układ immunologiczny, a mniejsza odporność to większe ryzyko zarażenia się koronawirusa. Sara Szynkowska vel Sęk przypomina – Szczególnie dotyczy to grup najbardziej narażonych. Przy tak złym powietrzu nawet wietrzenie mieszkania jest wręcz niewskazane, a to źle wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. 

Jak pozbyć się smogu? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to czym i jak się ogrzewamy. Często w naszych domach temperatura jest – niepotrzebnie – za wysoka. Urząd Miasta Poznania ogłosił również dodatkowy nabór do programu KAWKA BIS. Do 15 kwietnia możecie ubiegać się o dofinansowanie do wymiany niskoemisyjnych źródeł ogrzewania. 

fot. poznan.pl

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK