KRÓL SŁOŃCE - SEN

W okresie kwarantanny powinniśmy uważać także na zdrowie psychiczne

KATEGORIA: Poznań

W samej tylko Wielkopolsce aż 15,5 tysiąca osób zostało poddanych izolacji lub kwarantannie. Wielu z nich to osoby, które wróciły z krajów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem. Wśród nich jest Krystian*, który w zeszłym tygodniu wrócił z Japonii i w związku z tym w chwili obecnej odbywa kwarantannę - Byłem na delegacji w Japonii, kiedy dowiedzieliśmy się o zamknięciu granic. Napisałem do Ambasady i Ministerstwa, a oni mi pomogli. Tydzień później udało się wrócić do kraju.

Sytuację osób pozostających na kwarantannie monitoruje policja - Aplikacja działa dobrze, a policja i wojsko byli i są bardzo uprzejmi. Mam wrażenie, że obecna sytuacja uwrażliwia ludzi odrobinę - dodaje Krystian.
 
Specjaliści ostrzegają, że z powodu pandemii może nastąpić wzrost liczby zaburzeń psychicznych wśród społeczeństwa: depresja, nerwica, napady paniki - W obecnej sytuacji najgorzej odnajdują się ludzie samotni, którym brakuje wsparcia i kontaktu z drugim człowiekiem oraz osoby nadmiernie kontrolujące - mówi Magda Dzięgielewska, terapeutka psychodramy i trenerka z fundacji Familylab - Tym drugim kontrola daje złudne wrażenie, że porządek, w którym żyją jest trwały i niezmienny. W zderzeniu z nieprzewidywalnością świata uruchamia się w nich silny lęk i poczucie zagrożenia.

Dlatego zwłaszcza dla osób, które doświadczają długotrwałej samotności mogącej przyczynić się do powstania zaburzeń psychicznych, ważne jest aby ich bliscy w miarę możliwości udzielali pomocy i przede wszystkim utrzymywali z nimi kontakt - Przyjaciele bardzo mi pomagają, robią dla mnie zakupy, dzwonią do mnie.Otoczenia nie ocenię, bo przykładnie siedzę za zamkniętymi drzwiami. Najbardziej chciałbym już zobaczyć przyjaciół... Poza tym poświęcam się pracy i żyję świadomością, że już niedługo. Najważniejsze jest to, że czuję się dobrze i jestem zdrowy.
 
Dla osób przebywających na kwarantannie oraz mających problemy psychiczne związane z pandemią koronawirusa Fundacja Vis Salutis uruchomiła  psychologiczną pomoc telefoniczną: 888-960-980. Bezpłatnej pomocy udziela też wspólna inicjatywa psychologów i psychoterapeutów „Psychologowie dla społeczeństwa”.
 
Alicja Miszczak

* Imię rozmówcy zmieniliśmy na jego prośbę.

fot. Deposit Photos

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK