Kultura w czasach zarazy vol. 3

KATEGORIA: Kultura

Spektakle, sety muzyczne, słuchowiska i filmy. Poznańskie instytucje i fundacje, mimo przeciwności, oferują wiele możliwości spędzenia czasu z kulturą. Wydarzenia, w których w innych warunkach moglibyśmy uczestniczyć na żywo, przenoszą się do Internetu. Przed Wami kolejna dawka kulturalnych propozycji online.

Na początek słuchowiska. W końcu świat dźwięków jest najbliższy medium radia. Festiwal Słuchowisk co tydzień udostępnia projekty, które mogliśmy usłyszeć w ramach czterech edycji wydarzenia. W ostatnim tygodniu było to słuchowisko Kuby Kaprala i Huberta Wińczyka „xwin0” na temat uzależnienia od Internetu. W tym tygodniu mamy okazję wysłuchać „Sarny”, czyli słuchowiska o Simonie Kossak – osobie, która całe swoje życie poświęciła Puszczy Białowieskiej i walce o głos istot, które w ludzkim świecie zostały go pozbawione.

Swój interaktywny dźwiękowy projekt przypomina także Teatr Usta Usta Republika. „Alicja 0-700” miała swoją premierę w 2005 roku w ramach festiwalu Malta. Wówczas słuchowisko odbywało się w budkach telefonicznych. Dzisiaj, ledwie 15 lat później, budki wydają się symbolami poprzedniej epoki, ale słuchowisko przeniosło się do Internetu. Telefoniczną rozmowę z tytułową Alicją możemy przeprowadzić tutaj.

Hasłem wiosenno-letniego sezonu w Pawilonie jest „Nowe życie”. Teraz wydaje się ono bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Tuż po jego starcie zamknięte zostały wszystkie jednostki kulturalne. Z tego powodu wydarzenia organizowane przez zespół Pawilonu odbywają się online. Regularnie możemy brać udział w setach muzycznych lokalnych twórczyń i twórców oraz uczestniczyć w filmowym cyklu „Krótkie spięcia”, którego kuratorem jest dr Andrzej Marzec. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej Pawilonu i portalu Facebook.

Barak Kultury co tydzień zaprasza nas do biura podróży Barak Travel, aby odbyć wirtualne międzykontynentalne podróże. Wczoraj wystartował z nowym projektem. Akcja „Jesteśmy równi” została zainspirowana pandemią, która dotyka nas wszystkich, bez względu na płeć, pochodzenie, sprawność fizyczną, kolor skóry czy orientację seksualną. Aby wziąć w niej udział wystarczy do 28 kwietnia nagrać film ze zdaniem „Jestem w domu i tutaj zostaję, ale tęsknię za Tobą” i udostępnić je w mediach społecznościowych.

Czy pamiętacie Mikro Dom Kultury, którego historia rozpoczęła się w ramach festiwalu Malta dwa lata temu? To właśnie stamtąd, z miejsca tworzonego przez mieszkańców Naramowic, będą nadawane transmisje na żywo z ogrodnikiem Bartkiem Wojtczakiem i fizjoterapeutą Krzysztofem Rujną. Po szczegóły odsyłamy na funpage Mikro Domu Kultury.

Na koniec wracamy do dźwięków. Do swoich mediów społecznościowych odsyła także Teatr Ósmego Dnia. Tam w każdy poniedziałek o 19:00 udostępnia nowe odcinki… bajek. Aktor i reżyser Janusz Stolarski czyta bajki Leszka Kołakowskiego, które zostały nagrane z inicjatywy Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt i Aresztu Śledczego w Poznaniu.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK