ZAMILSKA - ODYSSEY

Rozmowa z prof. Olafem Bergmannem

KATEGORIA: Poznań

W ostatnich dniach 138 nieznanych dotąd fotografii Ignacego Jana Paderewskiego trafiło do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Z tej okazji porozmawialiśmy z profesorem Olafem Bergmannem, specjalistą ds. Upowszechniania Zbiorów i Badań Naukowych.

Od niedawna w zasobach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości znajduje się album ze zdjęciami Ignacego Jana Paderewskiego. Jak trafił on do Państwa zasobów?

Album został zakupiony na aukcji antykwarycznej, organizowanej przez szczeciński antykwariat Wu-el dr Wojciecha Lizaka, za kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Staramy się śledzić tego rodzaju aukcje i w miarę naszych skromnych możliwości finansowych kupować dla WMN eksponaty znajdujące się w orbicie jego zainteresowań. I.J. Paderewski z racji roli, jaką odegrał w momencie wybuchu powstania wielkopolskiego jest dla nas szczególnie ważną postacią.

Za autora zdjęć uznają Państwo jednego z sekretarzy Paderewskiego. Czy domyślają się Państwo jego nazwiska?

Tak twierdzi antykwariat, a i zdjęcia wskazują na autorstwo kogoś z bliskiego otoczenia Mistrza i to przez wiele lat (od 1919 roku do przynajmniej 1936 roku). Nie chcemy spekulować co do nazwiska, gdyż Paderewski miał w swoim otoczeniu kilku sekretarzy, a sprzedający potomkowie autora bądź autorki zażyczyli sobie anonimowość.

Gdzie obecnie możemy zobaczyć zdjęcia?

Na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Będziemy je stopniowo wstawiać na naszą stronę internetową.

Zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego to nie jedyna ekspozycja, którą przenoszą Państwo do Internetu. Czy może nam Pan przybliżyć, jakie zbiory możemy zwiedzać wirtualnie?

Jest tego kilka zbiorów i dotyczą one działalności aż pięciuoddziałów naszego muzeum: Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii Poznań, Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku i Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Zapraszamy!

Z jakimi problemami zmaga się muzeum? Jaka przyszłość czeka branżę muzealną?

Brak pieniędzy to chroniczna przypadłość kultury, w tym też naszego muzeum. Dochodzi do tego brak zwiedzających i wpływów z biletów (w ubiegłym roku mieliśmy w 5 oddziałach ponad 100 tys. zwiedzających). Jednak w przyszłość patrzę optymistycznie, po okresie epidemii ludzie będą spragnieni również obcowania z historią, więc spodziewam się przybywania znacznej liczby gości także w progi naszej instytucji. Dodatkowo szykujemy w dłuższej perspektywie przynajmniej dwa wydarzenia o znaczeniu i zasięgu przynajmniej ogólnopolskim: dokończenie remontu Fortu VII (siedziby Muzeum Martyrologii Wielkopolan) oraz budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego (pomiędzy wzgórzem Św. Wojciecha a Starą Rzeźnią) , którego ekspozycja stała będzie miała ponad 3000 m2 powierzchni.

Po więcej informacji na temat zdjęć Paderewskiego odsyłamy tutaj.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK