UAM szykuje się do powrotu zajęć

KATEGORIA: Studia

Rozwiązania są przygotowane, ale wstrzymujemy się z ich ogłoszeniem, czekając na rozporządzenie ministerialne - poinformował w cotygodniowym liście do społeczności akademickiej rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Andrzej Lesicki. 

W tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy ministerialne zawieszenie do 24 maja tradycyjnych zajęć dydaktycznych zostanie przedłużone. Jeżeli tak się nie stanie, to uczelnie będą mogły powoli wracać do ich organizacji. 

- Na naszym Uniwersytecie najpóźniej 24 maja ogłoszona zostanie zmiana organizacji roku akademickiego 2019/2020 – zajęcia będą przedłużone do połowy lipca i kontynuowane we wrześniu po sześciotygodniowych wakacjach letnich (16.07-31.08), by rok akademicki 2019/2020 definitywnie zakończyć - dodaje prof. Lesicki.

Rektor Andrzej Lesicki poinformował też, że "dziekani już w tej chwili przygotowują rozwiązania dla zajęć, które nie mogły być przeprowadzone zdalnie". Wyraził nadzieję, że wiele z nich uda się odrobić. Jednak niektóre będą musiały być przeniesione na lata wyższe.

W najtrudniejszej sytuacji są studenci, którzy w tym roku kończyć powinni 3-letnie studia licencjackie oraz 2-letnie lub 5-letnie (czy nawet 6-letnie) studia magisterskie. W tym przypadku nie można planować przeniesienia zajęć na wyższe lata. Dla tych osób konieczne byłoby otworzenie laboratoriów, przynajmniej w ograniczonym zakresie - komentuje rektor UAM, który odniósł się też do kwestii ewentualnego otwarcia akademików. - Decyzja w tym zakresie nie jest łatwa, bo przecież takie miejsca skupienia ludzi (domy opieki społecznej, szpitale, kopalnie) w wielu przypadkach stały się ogniskiem szerzenia choroby COVID-19.

Rekrutacja na Uniwersytet ma przebiegać tak, aby każdy chętny mógł wziąć w niej udział.

Prof. Andrzej Lesicki zaapelował także o cierpliwość pracowników UAM - Stanowiska pracy wymagają przygotowania, by spełniały elementarne wymogi epidemiologiczne. W przeciwnym wypadku powrót do pracy na terenie uczelni odsunie się w czasie.

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 14 maja zniosło wymóg pracy zdalnej na uczelniach. Harmonogram i zasady bezpieczeństwa powrotu do pracy na ich terenie ustalają jednak kierownicy placówek.

fot. UAM

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK