Szczątki z cmentarza w Parku Kosynierów spoczęły na Miłostowie.

KATEGORIA: Poznań

Z końcem lutego archeolodzy opuścili teren, na którym od grudnia trwały badania nad pozostałościami młodszego cmentarza świętokrzyskiego. Teren pomiędzy ulicą Naramowicką, a aleją Pod Lipami był ewangelicką nekropolią powstałą w 1899 roku. Od lat 60. XX w. miejsce jest lepiej znane jest jako Park Kosynierów.  

Konieczność przeprowadzenia badań na tym obszarze nie była zaskoczeniem. O obecności cmentarza wiedzieli archeolodzy oraz urzędnicy. Prace rozpoczęły się w grudniu i zakończyły po kilku tygodniach. Jak informuje historyk i autor strony Cyfrowe Lapidarium Poznania, Paweł Skrzypalik.

- Podczas kilkutygodniowych prac w pasie inwestycji ujawniono ponad 130 pochówków. Groby dziecięce zaskoczeniem nie były – są raczej zjawiskiem normalnym, zważywszy na wysoką kilkadziesiąt lat temu śmiertelność w tej grupie wiekowej. Za niespodziankę uznać należy szczątki niekompletne, noszące ślady ingerencji chirurgicznych (natrafiono nawet na korpusy bez członków); zapewne zwłoki stały się przedmiotem autopsji, być może posłużyły nauce studentów medycyny?
 

Zgodnie z decyzją Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, szczątki oraz pośmiertne wyposażenie zostały złożone w zbiorowej mogile na Miłostowie w kwaterze ewangelickiej. Wkrótce zarówno w oryginalnym, jak i nowym miejscu pochówku zostaną ustawione tablice upamiętniające zmarłych.

fot. Cyfrowe Lapidarium Poznania  

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK