Lepsza woda dla Poznania i okolic.
KATEGORIA: Poznań
Poznań
- Lepsza woda dla Poznania i okolic. Zakończono pierwszą fazę modernizacji Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Wiśniowej. Jest to część większego, rozpoczętego w 2017 r. Projektu współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na całość prac przy ul. Wiśniowej, a więc i trwającą już II fazę, przeznaczono ponad 150 mln zł, co sprawia, że jest to wiodące zadanie całego przedsięwzięcia. Planowana druga faza projektu zakłada m.in. budowę zbiornika i pompowni pośredniej, filtrów węglowych, modernizację kolejnej studni zbiorczej oraz osadników wód popłucznych. Powstanie także nowy budynek chlorowni.
- PKP zwiększa bezpieczeństwo na przejazdach. Na ponad 40 stykach kolejowo-drogowych w województwie wielkopolskim, lubuskim, mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim pojawią się nowe urządzenia. Wymiana zużytej technologii realizowana będzie w ramach zadania pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – Etap VII”. Cała inwestycja kosztuje ponad 190 mln zl i finansowana jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
- Opłaty za parkingi w centrum z mniejszymi podwyżkami? Jak donosi Radio Poznań, po spotkaniach z radnymi Zarząd Dróg Miejskich zaproponował nowe stawki. Zamiast zasugerowanych na początku listopada 10 zł za pierwszą godzinę parkowania, 12 za drugą i 14 za trzecią ma być odpowiednio 9,50, 11 i 13 złotych. Zostanie zachowane również rozróżnienie cen dla osób rozliczających i nie rozliczających PITy w Poznaniu, według nowego projektu podatnicy zapłacą za pierwszą godzinę postoju 7,50. Głosowanie nad zmianami odbędzie 3 grudnia, w przypadku pozytywnego wyniku obrad nowe ceny wejdą w życie we wrześniu przyszłego roku.
- Nowy przystanek w centrum z nazwą instytucji uniwersyteckiej. Choć na wiacie postoju tramwajowego w ciągu ul. Franciszka Ratajczaka widnieje tabliczka z nazwiskiem patrona ulicy, od 1 stycznia funkcjonować będzie z nazwą zainspirowaną stojącą za nią gmachem, czyli Biblioteką Uniwersytecką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zadowolenia z tego powodu nie kryje Pani Rektor uczelni, prof. Bogumiła Kaniewska. Planowane jest powstanie trasy tramwajowej na całej ul. Ratajczaka. Wtedy też Biblioteka Uniwersytecka będzie jeszcze lepiej skomunikowana z różnymi częściami miasta, studenci będą mieli więc łatwiejszy dostęp do zbiorów.
- Konkurs na eko-choinkę dla przedszkolaków. Do 12 grudnia można zgłaszać prace dzieci w postaci drzewka świątecznego stworzonego z surowców wtórnych. Konkurs organizowany jest przez Zakład Zagospodarowania Odpadów. Dlaczego przedsięwzięcie jest adresowane do przedszkolaków? Nagrodą w konkursie jest wycieczka zabytkowym tramwajem "Bimbą przez Poznań", na wyróżnionych czekają też nagrody rzeczowe.
- Czy Polacy dbają o zęby? Ogólnopolskie badania z lat 2016-2020 pokazują, że znacząca liczba dzieci, bo 40% trzylatków oraz aż 80% sześciolatków i dzieci wczesnoszkolnych, ma próchnicę. Dorośli uważają, że o mleczaki nie trzeba dbać, bo te i tak wypadną. Jest to złe podejście, ponieważ zęby mleczne pełnią kluczową rolę w rozwoju jamy ustnej i ich leczenie jest niezbędne, aby zapobiec dalszym problemom zdrowotnym, alarmują lekarze. O odpuszczeniu w ratowaniu zęba mlecznego mówimy w przypadku utraty zęba z powodu mechanicznego wypadku np. podczas jazdy na rowerze, ale i takim sytuacjom powinniśmy zapobiegać - tłumaczy prezeska Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, Agnieszka Wal-Adamczak. Nieleczona próchnica prowadzi do zapaleń i chorób ogólnoustrojowych, takich jak zapalenie wsierdzia, stawów, nerek czy chorób oczu. Może wywołać przewlekłe dolegliwości zdrowotne, a nawet zagrażać życiu.
- Niewidzialna Ulica obchodzi swoje 5. urodziny. Z tej okazji Poznańska Wystawa w Ciemności zaprasza do zagłębienia się w rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami wzroku. Muzeum proponuje spacery po mieście bez zmysłu wzroku pod opieką pracowników i osoby asystującej na co dzień pracujących w Niewidzialnej ulicy. Jeden taki spacer odbywa się dzisiaj, a drugi w środę, wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Oprócz tego można skorzystać ze zwiedzania wystawy połączonego z degustacją bez użycia wzroku. Niewidzialna Ulica to jedno z niewielu miejsc w Polsce prezentujących doświadczenie osób niewidomych, a jedyne, które prowadzi organizacja pozarządowa.
- 42. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! rozpoczęta! Wczoraj zainaugurowano wydarzenie skupiające się na kinematografii dziecięcej oraz młodzieżowej. Z atrakcji festiwalu korzystać można do niedzieli 1. grudnia w Multikinie Poznań 51, Kinie Muza, Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej. Podczas tego tygodnia do obejrzenia jest ponad 100 filmów z 36 krajów, w tym 46 premier. W programie również wydarzenia dla dorosłych profesjonalistów tworzących filmy dla młodych widzów. Szczegóły na temat Ale Kino! 2024 na stronie alekino.com oraz na Facebooku festiwalu.