Lepsza woda dla Poznania i okolic.

KATEGORIA: Poznań

Poznań
  1. Lepsza woda dla Poznania i okolic. Zakończono pierwszą fazę modernizacji Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Wiśniowej. Jest to część większego, rozpoczętego w 2017 r. Projektu współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na całość prac przy ul. Wiśniowej, a więc i trwającą już II fazę, przeznaczono ponad 150 mln zł, co sprawia, że jest to wiodące zadanie całego przedsięwzięcia. Planowana druga faza projektu zakłada m.in. budowę zbiornika i pompowni pośredniej, filtrów węglowych, modernizację kolejnej studni zbiorczej oraz osadników wód popłucznych. Powstanie także nowy budynek chlorowni.
  2. PKP zwiększa bezpieczeństwo na przejazdach. Na ponad 40 stykach kolejowo-drogowych w województwie wielkopolskim, lubuskim, mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim pojawią się nowe urządzenia. Wymiana zużytej technologii realizowana będzie w ramach zadania pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – Etap VII”. Cała inwestycja kosztuje ponad 190 mln zl i finansowana jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
  3. Opłaty za parkingi w centrum z mniejszymi podwyżkami? Jak donosi Radio Poznań, po spotkaniach z radnymi Zarząd Dróg Miejskich zaproponował nowe stawki. Zamiast zasugerowanych na początku listopada 10 zł za pierwszą godzinę parkowania, 12 za drugą i 14 za trzecią ma być odpowiednio 9,50, 11 i 13 złotych. Zostanie zachowane również rozróżnienie cen dla osób rozliczających i nie rozliczających PITy w Poznaniu, według nowego projektu podatnicy zapłacą za pierwszą godzinę postoju 7,50. Głosowanie nad zmianami odbędzie 3 grudnia, w przypadku pozytywnego wyniku obrad nowe ceny wejdą w życie we wrześniu przyszłego roku.
Edukacja
  1. Nowy przystanek w centrum z nazwą instytucji uniwersyteckiej. Choć na wiacie postoju tramwajowego w ciągu ul. Franciszka Ratajczaka widnieje tabliczka z nazwiskiem patrona ulicy, od 1 stycznia funkcjonować będzie z nazwą zainspirowaną stojącą za nią gmachem, czyli Biblioteką Uniwersytecką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zadowolenia z tego powodu nie kryje Pani Rektor uczelni, prof. Bogumiła Kaniewska. Planowane jest powstanie trasy tramwajowej na całej ul. Ratajczaka. Wtedy też Biblioteka Uniwersytecka będzie jeszcze lepiej skomunikowana z różnymi częściami miasta, studenci będą mieli więc łatwiejszy dostęp do zbiorów.
  2. Konkurs na eko-choinkę dla przedszkolaków. Do 12 grudnia można zgłaszać prace dzieci w postaci drzewka świątecznego stworzonego z surowców wtórnych. Konkurs organizowany jest przez Zakład Zagospodarowania Odpadów. Dlaczego przedsięwzięcie jest adresowane do przedszkolaków? Nagrodą w konkursie jest wycieczka zabytkowym tramwajem "Bimbą przez Poznań", na wyróżnionych czekają też nagrody rzeczowe.
  3. Czy Polacy dbają o zęby? Ogólnopolskie badania z lat 2016-2020 pokazują, że znacząca liczba dzieci, bo 40% trzylatków oraz aż 80% sześciolatków i dzieci wczesnoszkolnych, ma próchnicę. Dorośli uważają, że o mleczaki nie trzeba dbać, bo te i tak wypadną. Jest to złe podejście, ponieważ zęby mleczne pełnią kluczową rolę w rozwoju jamy ustnej i ich leczenie jest niezbędne, aby zapobiec dalszym problemom zdrowotnym, alarmują lekarze. O odpuszczeniu w ratowaniu zęba mlecznego mówimy w przypadku utraty zęba z powodu mechanicznego wypadku np. podczas jazdy na rowerze, ale i takim sytuacjom powinniśmy zapobiegać - tłumaczy prezeska Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, Agnieszka Wal-Adamczak. Nieleczona próchnica prowadzi do zapaleń i chorób ogólnoustrojowych, takich jak zapalenie wsierdzia, stawów, nerek czy chorób oczu. Może wywołać przewlekłe dolegliwości zdrowotne, a nawet zagrażać życiu.
Kultura
  1. Niewidzialna Ulica obchodzi swoje 5. urodziny. Z tej okazji Poznańska Wystawa w Ciemności zaprasza do zagłębienia się w rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami wzroku. Muzeum proponuje spacery po mieście bez zmysłu wzroku pod opieką pracowników i osoby asystującej na co dzień pracujących w Niewidzialnej ulicy. Jeden taki spacer odbywa się dzisiaj, a drugi w środę, wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Oprócz tego można skorzystać ze zwiedzania wystawy połączonego z degustacją bez użycia  wzroku. Niewidzialna Ulica to jedno z niewielu miejsc w Polsce prezentujących doświadczenie osób niewidomych, a jedyne, które prowadzi organizacja pozarządowa.
  2. 42. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! rozpoczęta! Wczoraj zainaugurowano wydarzenie skupiające się na kinematografii dziecięcej oraz młodzieżowej. Z atrakcji festiwalu korzystać można do niedzieli 1. grudnia w Multikinie Poznań 51, Kinie Muza, Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej. Podczas tego tygodnia do obejrzenia jest ponad 100 filmów z 36 krajów, w tym 46 premier. W programie również wydarzenia dla dorosłych profesjonalistów tworzących filmy dla młodych widzów. Szczegóły na temat Ale Kino! 2024 na stronie alekino.com oraz na Facebooku festiwalu.
Serwis przygotowała Zuzanna Pobłocka.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK