Nabór do testów prototypu modułu blokady cofania

KATEGORIA: Poznań

Nabór do testów prototypu modułu blokady cofania

Zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami korzystające z manualnych wózków aktywnych lub ortopedycznych, które są wyposażone w dźwigniowy hamulec lub ramę o przekroju kołowym do udziału w testach innowacyjnego modułu blokady cofania.

Nowoczesny moduł blokady cofania to innowacja, która zapewnia użytkownikom manualnych wózków aktywnych lub ortopedycznych lepszą kontrolę i większe bezpieczeństwo na pochyłościach oraz nierównych powierzchniach. Opracowany z myślą o osobach korzystających z wózków inwalidzkich wyposażonych w dźwigniowy hamulec lub ramę o przekroju kołowym, moduł zapobiega niekontrolowanemu cofaniu się wózka, minimalizując ryzyko wypadków w codziennym użytkowaniu.

Moduł (fig. 1) wykorzystuje specjalny mechanizm blokujący, który umożliwia płynne poruszanie się wózka inwalidzkiego do przodu, jednocześnie automatycznie blokując ruch do tyłu. Moduł daje użytkownikowi pełną kontrolę w każdych warunkach. Takie rozwiązanie jest nieocenione podczas jazdy pod górę i umożliwia zatrzymanie się lub wykonywanie powolnych ruchów napędowych.

Informacje szczegółowe:
1. Czas trwania i miejsce testów – Umowa testowa zawierana jest na 8 tygodni, w trakcie których uczestnicy będą mogli korzystać z modułu blokady cofania na swoim wózku w codziennych sytuacjach. Po zakończeniu okresu testowego prototyp należy zwrócić w celu podsumowania wyników.
2. Montaż i demontaż prototypu – Wynajmujący odpowiada za montaż modułu oraz jego późniejsze usunięcie, przywracając układ hamulców do stanu pierwotnego. Montaż i demontaż odbywa się w siedzibie wynajmującego.
3. Prowadzenie dziennika eksploatacji – Uczestnicy zobowiązani są do prowadzenia dziennika użytkowania wózka z zamontowanym modułem, co dostarczy cennych informacji do analizy funkcjonalności i trwałości modułu.
4. Ankieta po testach – Po zakończeniu testów uczestnicy wypełnią ankietę oceniającą wygodę oraz efektywność korzystania z modułu.
5. Odpowiedzialność i bezpieczeństwo – Uczestnicy testów są świadomi prototypowego charakteru modułu blokady cofania oraz wynikającego z tego ryzyka wystąpienia ewentualnych usterek, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie urządzenia. Jednocześnie zapewniamy, że stosowanie modułu nie zwiększa ryzyka upadku w porównaniu do użytkowania wózka inwalidzkiego bez tego modułu, co potwierdzają przeprowadzone badania laboratoryjne.

Testy skierowane są wyłącznie do osób pełnoletnich, które posiadają świadomość testowego charakteru urządzenia, lub osób niepełnoletnich po uzyskaniu pisemnej zgody opiekuna prawnego. W przypadku wystąpienia usterek krytycznych, wynajmujący zobowiązuje się do niezwłocznego przywrócenia układu hamulcowego wózka do stanu sprzed montażu modułu. Należy jednak pamiętać, że ryzyko urazu istnieje zawsze podczas użytkowania wózka inwalidzkiego, niezależnie od zastosowania dodatkowych modułów. Udział w testach wymaga więc od uczestników pełnej świadomości oraz akceptacji tego faktu.

6. Forma testów – Udział w testach jest bezpłatny i skierowany dla osób pełnoletnich lub po uzyskaniu pisemnej zgody opiekuna prawnego. Testy realizowane są po za Politechniką Poznańską i są efektem codziennych działań uczestnika w których wykorzystuje wózek inwalidzki.
7. Poufność danych – Wyniki testów oraz dane zebrane podczas użytkowania będą przetworzone anonimowo i mogą być wykorzystywane do celów publikacyjnych, co pozwoli na popularyzację wyników i rozwój przyjaznych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami.

Jeśli korzystasz z ręcznego wózka z hamulcem dźwigniowym lub z ramą o przekroju kołowym i chcesz wziąć udział w rozwijaniu technologii wspierającej użytkowników wózków inwalidzkich, zgłoś się już dziś do naszych testów!

Po formularz zgłoszeniowy napisz na adres:
bartosz.wieczorek@put.poznan.pl
W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 
+48 61 665 2042 (Bartosz Wieczorek, Łukasz Warguła)

Testy realizowane są przez Politechnikę Poznańską w ramach projektu finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pt. „Moduł blokady cofania

POLITECHNIKA POZNAŃSKA, WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ
Instytut Konstrukcji Maszyn
ul. Piotrowo 3, 60-965 Poznań
www.ikm.put.poznan.pl

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK