BISZ - POLLOCK

XIII Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa NEOFONIA

KATEGORIA: Wydarzenie

Data 8 - 9 stycznia 2025
Miejsce Akademia Muzyczna w Poznaniu
Informacja
XIII Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa NEOFONIA

8-9 stycznia 2025 odbędzie się XIII edycja Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej Neofonia, której towarzyszyć będzie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski.

(Nie)dopowiedzenia w muzyce
"Różne oblicza wolności i swobody dzieła muzycznego zainspirowały nas do dyskusji nad (nie)dopowiedzeniami w muzyce. Niedopowiedzeniami odnoszącymi się przede wszystkim do aspektu konstrukcyjnego dzieła oraz istnienia elementów niezaplanowanych w wykonaniu. Skupiać będziemy się na muzyce najnowszej — XX- i XXI-wiecznej. Dopuszczamy obecność muzyki elektroakustycznej oraz muzyki jazzowej, skupionej wokół zagadnienia aleatoryzmu bądź innych, odpowiadających tematowi konferencji, technik konstrukcyjnych."

Wykaz proponowanych obszarów i zagadnień badawczych związanych z tegoroczną tematyką:

- swoboda w konstrukcji formalnej dzieła - forma otwarta, elementy improwizacyjne w dziele muzycznym, aleatoryzm, przypadek jako narzędzie kompozytorskie, granica formalna między improwizacją a zaplanowaną formą;
- notacja utworu z elementami swobodnymi - zagadnienie sposobu notacji, grafika muzyczna, partytury graficzne;
- elementy performatyki - otwarte elementy performatywne, performatyka w formie improwizowanej, swoboda ruchu w interpretacji utworów muzycznych;
- swoboda kreowana przez interaktywność w muzyce nowych mediów;
- soundpainting i zbliżone systemy znaków dyrygenckich służące kreowaniu muzyki na żywo;
- narzędzia analizy i interpretacji muzyki posiadającej elementy otwarte;
- analiza przebiegu czasowego kompozycji zawierających elementy swobody;
- umiejscowienie kulturowo-socjologiczne muzyki z elementami improwizowanymi.

Do wzięcia udziału w planowanym przedsięwzięciu artystyczno-naukowym AMUZ zaprasza wszystkie osoby zajmujące się muzyką XX i XXI wieku oraz zaproponowaną przez tematyką, a więc studentów i doktorantów Akademii Muzycznych, kompozytorów, muzykologów, teoretyków muzyki i dyrygentów.

- czas wystąpienia podczas konferencji wynosi 20 minut;
- czas trwania prezentowanego w czasie koncertu utworu kameralnego – do 6 minut.

W ramach tegorocznej Neofonii zaplanowano Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, który odbędzie się 8 stycznia 2025 roku o godzinie 18:00 w sali koncertowej Aula Nova poznańskiej Akademii Muzycznej. Przedmiotem zgłoszenia może być utwór: akustyczny, akuzmatyczny, z mediami mieszanymi, performatywny, o obsadzie nie przekraczającej 10 osób. Organizatorzy nie zapewniają wykonawców. W przypadku utworów dedykowanych projekcji wielogłośnikowej prosimy o przygotowanie wersji binauralnej. W przypadku utworów performatywnych do zagospodarowania podczas wykonania utworu jest wyłącznie estrada Auli Nova. 

Osoby chętne wziąć czynny udział w konferencji oraz kompozytorów zainteresowanych prezentacją swoich utworów proszone są o nadesłanie abstraktów referatów lub partytur wraz z formularzem zgłoszeniowym (załącznik do niniejszego pisma) na adres e-mail: neofonia@amuz.edu.pl w nieprzekraczalnym terminie – do dnia 30 grudnia 2024 roku. Partytury i abstrakty należy wysłać organizatorowi do dnia 3 stycznia 2025 roku. Zgłoszenia niekompletne i przesłane po upływie wyżej wymienionych terminów nie będą rozpatrywane. Jednocześnie informujemy, że organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych partytur i abstraktów wystąpień oraz odwołania bądź zmiany daty wydarzenia bez podania przyczyny.

Organizator zastrzega sobie prawo do rejestracji i późniejszej publikacji wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznej edycji.

Ta strona wykorzystuje cookies tylko do analizy odwiedzin. Nie przechowujemy żadnych danych personalnych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystywanie cookies, możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK